Interiér

Jak na čištění koberců? Moderní metody kontra tipy našich babiček

Podle odborníků je koberec ideální volbou pro alergiky, ovšem pouze za předpokladu pravidelné údržby. Ta by měla spočívat ve vysávání a občasném důkladnějším čištění. Ale jaký způsob je ten nejefektivnější? Suchá cesta, voda, nebo metody našich babiček?

Čištění koberce suchou cestou

Preferujete-li šetrné řešení a nemusíte se vypořádat s fleky všeho druhu, můžete s klidným svědomím zvolit suché čištění koberců. Další výhodou této metody je skutečnost, že je možné koberce ihned používat. Po odsátí prachu a roztočů jsou připraveny k dalšímu použití.

Voda a speciální přípravky

Mokrá cesta je vysoce efektivní, protože koberec čistí do hloubky. Není však bez chyby – některé materiály mohou při kontaktu s přípravky trvale změnit barvu i vlastnosti. Proto je vhodné vyzkoušet účinek na menší ploše v místech, která nejsou příliš vidět.

Další úskalí čištění koberce mokrou cestou spočívá v tom, že po dobu několika hodin zůstane vlhký a nelze po něm chodit ani na něj postavit nábytek.

Jak čistily koberce naše babičky?

Některé metody, které se používaly kdysi, spolehlivě zabírají i dnes. Například naklepání koberce položeného lícovou stranou na čerstvě napadlý sníh – tkanina získá zpět svou barvu, bude načechraná a čistá.

Další z osvědčených rad spočívá v působení prášku do pečiva, který se nechá na koberci působit přes noc a poté vysaje. Alternativou může být smetana ke šlehání – když ji mírně našleháte tak, aby se vytvořila pěna a koberec potřete, necháte zaschnout a důkladně vysajete, měl by vypadat mnohem čistěji.

Nevíte si rady? Obraťte se na profesionály

Pokud na čištění koberců nemáte čas nebo jen nechcete riskovat, že experimentováním s různými čističi tkaninu znehodnotíte, obraťte se na odborníky, kteří se specializují na klasické i strojové čištění koberců. Podrobnosti najdete na www.uklidplecity.cz.

Redakce BDLN.CZ

Denně aktualizovaný online magazín o bydlení a všem pro váš krásnější domov. Praktické články, inspirace, finanční tipy i konkrétní návody pro zařizování moderního domu či bytu.

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře