Interiér

Odhalte 10 zajímavostí o IKEA, o kterých nemáte ani tušení

Každý nadšenec do bydlení určitě již někdy navštívil obchody IKEA. Znáte geniální příběh švédského nábytku a víte, kde se nachází vůbec největší IKEA ve vesmíru?

1. IKEA je gay friendly

IKEA byla první z tradičních značek na světě, která v rámci reklamy znázornila homoseuxální pár.

IKEA je gay friendly

2. Největší obchod IKEA

Vůbec největší obchod IKEA se nachází ve švédském Stockholmu. Jeho rozloha činí neuvěřitelných 55 tisíc m2.

Stockholm

3. Populárnější než Bible

Každý rok vznikne více výtisků IKEA katalogu než výtisků Bible.

IKEA katalog

4. Britská čísla

IKEA je velmi populární ve Velké Británii a některé statistiky jsou opravdu k pokukání. Desetina veškerého nábytku v britských domácnostech pochází právě z IKEA a dle odhadů bylo každé páté dítě počato právě na posteli IKEA. Zajímavostí je také to, že od roku 1960 prodala IKEA pouze v Británii přes 11,6 miliard švédských masových kuliček.

IKEA kuličky

5. Zakladatel dyslektik?

IKEA je zkratka složené ze jména zakladatele (Ingvar Kamprad), farmy, kde vyrůstal (Elmtaryd) a jeho rodného města (Agunnaryd). Jen málo se ale ví, že Ingvar je údajně dyslektik, a proto produkty IKEA začal pojmenovávat jmény místo čísly a kódy, protože si je snadněji zapamatuje. Asi mu to funguje, protože jeho odhadovaný majetek má hodnotu více než 4,2 miliardy amerických dolarů.

Zakladatel IKEA

6. Kolik spotřebuje dřeva?

Mnoho lidí předpokládá, že takto gigantický výrobce dřevěného nábytku spotřebuje velké množství zásob dřeva. Ve skutečnosti se IKEA na celosvětové spotřebě dřeva ročně podílí pouze z 1 %.

IKEA sklad

7. Billy letí do světa

Mezi jedny z nejpopulárnějších položek v nabídce IKEA patří knihovny Billy. Jsou tak oblíbené, že v průměru prodá IKEA každých 10 sekund na světě jednu.

IKEA Billy

8. Pořádný zaměstnavatel

IKEA celosvětově zaměstnává více než 155 tisíc lidí. Jen v ČR by měla IKEA zaměstnávat podle veřejných zdrojů 1000 až 1500 lidí.

Zaměstnanci IKEA

9. Vtípky z Kanyeho Westa

Když rapper Kanye West prohlásil, že se chce začít věnovat navrhování nábytku, australská pobočka IKEA si z něj udělala legraci na Facebooku a zveřejnila obrázek trojpostele s názvem Yeezy. To spustilo lavinu dalších povedených vtípků a návrhů na nábytek pro Kanyeho.

Yeezy

10. Nejen nábytek a jídlo

IKEA není pouze prodejcem cenově dostupného nábytku a hot dogů. V minulosti prodávala celé domy a tatkéž provozuje IKEA Hotell, který se nachází v centru švédského města Älmhult.

IKEA Hotell

BONUS: Šlofík při nákupu

IKEA údajně neoficiálně povoluje návštěvníkům natáhnout se a klidně usnout. Vždyť jak jinak nejlépe otestovat postel, že ano?

Spánek v IKEA

Robert Novák

Už jako malý jsem sledoval Receptář a zpíval si o tom, jaký je sousedovic Toníček. Jsem kutil a člověk, který s radostí zkrášluje vlastní bydlení podle posledních trendů.

1 komentář

Klikněte pro přidání komentáře

  • Ještě tu chybí ta zajímavost, že v kuličkách IKEA bylo v roce 2013 v ČR objeveno koňské maso, za což IKEA dostala pokutu půl milionu.