Interiér

Saténové povlečení a jeho vliv na náš spánek

Uvědomujete si vůbec ještě v dnešním uspěchaném světě důležitost spánku a relaxace pro vaše tělo i mysl?  Jeho důležitou roli, kterou určuje kvalitu vašeho života? Dost možná ani ne. Přitom bez kvalitního spánku jen velmi obtížně dosáhnete v zaměstnání i v osobním životě vynikajících výsledků. Pokud se omezujete a spánku přikládáte jen malou roli, reálně si tím škodíte a vystavujete se riziku zdravotních potíží.

Váš spánek ovlivňuje celá řada vnějších i vnitřních faktorů. Vnitřní vlivy se často odráží ve stylu vašeho života, ve stravování a návycích. Pití alkoholu a kávy, konzumace těžkých a ostrých jídel před spánkem a v taky kouření často způsobí, že v noci počítáte ovečky a neklidně se vrtíte v posteli. Způsobují také nepříjemné chrápání. Většina z vás si uvědomuje vliv kvalitní matrace na váš spánek. Strávíte na ní velkou část vašeho života, takže při jejím nákupu rozhodně nešetřete. Už jen málokdo si však uvědomuje, jakou roli sehrává při kvalitě vašeho spánku ložní povlečení.

Ložní povlečení samozřejmě plní svou hygienickou roli a chrání polštáře a přikrývky. Kupujete si jej i kvůli své estetické a designové stránce. Je to však materiál ložního povlečení, který přímo ovlivňuje, jak dobře se vám bude v posteli spát.

Jsme nesmírně rádi, že při nákupu lůžkovin se mnozí z vás již nedívají pouze po nejnižší ceně. Naopak preferujete co největší kvalitu sešití, kvalitu materiálu a jeho pocitové působení na vaši pokožku. Pokud promnete povlečení a už dopředu víte, že se vám v něm bude pohodlně spát, neváhejte. Kupujete si především vlastní pohodlí.

Kvalitní materiály vás nevyšplouchnou ani po stránce barevné stálosti a mnohé z nich se dají snadno žehlit, nebo se žehlit nemusí vůbec. Saténové povlečení všechny tyto náročné požadavky určitě splní na výbornou.

Satén je tkanina, která se vyznačuje tzv. atlasovou vazbou. Tato křížová vazba jí dává skvělé vlastnosti na omak, v porovnání s dalšími materiály. Satén je velmi hladký a jemný na dotek. Zejména povlečení se vyrábí jen z těch nejkvalitnějších a velejemných přízí. V obchodech se samozřejmě setkáte i s levným „saténem“, často se však jedná o plastové náhražky z polyesteru a polyamidu, případně z viskózy. Bavlněný satén pro saténové povlečení se třídí do dvou základních kvalitativních typů na mercerovaný a kalandrovaný satén. Mercerovaný satén se liší vyšší cenou i náročnějších výrobním procesem. Pocitově je nesmírně příjemný.

Saténové povlečení z  e-shopu Mujpelisek.cz je v drtivé většině vyrobeno ze 100% bavlněného saténu Do vaší ložnice vám e-shop dodá klasické, prodloužené i francouzské lůžkoviny. Jde o kvalitní povlečení ryze od českého výrobce, který garantuje špičkovou výrobní kvalitu. Výrobě předchází náročný výběr materiálů a vzorů. Saténové povlečení je vyrobeno z velejemné česané příze v nespočtu vzorů i barevných variant.

Hlavní výhody saténového povlečení

Už na první dotek se do saténu zamilujete. Za to ručíme. V porovnání s dalšími materiály, ze kterých se lůžkoviny vyrábí, je satén snad nejvíce hebký na dotek. Satén se vůbec nemusíte bát žehlit ani prát, je však třeba dbát pravidel, se kterými se seznámíte níže.

Satén má perfektní schopnost termoregulace vašeho těla. V chladných zimních dnech oceníte, jak je hřejivý na dotek. Netušili jste to? Nejste sami. Spousta lidí má o saténu zkreslené představy. V létě satén pocitově chladí a naopak oceníte, že se v něm pohodlně vyspíte bez pocení.

Saténové povlečení je v každém případě ozdobou vaší ložnice. Nebudete myslet na nic jiného, než do vaši saténové postele po náročném dni zase ulehnete.

Jak prát satén?

Praní saténu není žádná věda a můžete se do něj bez obav pustit. Mnozí z vás již možná přemýšleli, jak správně prát satén, aniž by se potrhal nebo jinak poškodil. Je to však opravdu jednoduché.

Pro satén je patrně nejjemnější metoda praní klasické a osvědčené ruční praní ve studené vodě, s použitím tekutého pracího gelu. Prodloužíte také barevnou stálost povlečení. Ruční praní je opravdu šetrná metoda, avšak pozor na prstýnky a řetízky na rukou při praní.

Saténové povlečení je nesmírně jemné a tak se kromě prstýnků vyhněte také praní s dalšími látkami se zipem, cvoky apod. Ideální je použití pracího pytlíku. Pokud jej nemáte, použijte povlak z polštáře a do něj povlečení vložte. Povlečení také doporučujeme před praním převrátit naruby.

Ideální teplota praní saténu je max. do 40°C, i když některé druhy povlečení se mohou prát i na 60°C. Na štítku povlečení je vždy vyznačena maximální únosná teplota praní. Nepřekračujte doporučenou teplotu, protože výrobce látky ustálil barvy na konkrétní teplotu.

NIKDY nenechávejte saténové povlečení po vyprání vyždímat. Před praním také zapněte zip, kterým je povlečení opatřeno. Právě zip je nejběžnější příčina poškození saténu.

NIKDY při praní nepoužívejte prací prostředky na báli bělidel a prostředky s chlorem. Pro praní doporučujeme použít prací gel, nebo speciální prací prostředky na satén. Použití aviváže ve většině případů není nutné. Naopak příliš velké množství aviváže vás může pří usínání rušit a působit i bolesti hlavy.

NÁŠ TIP: Až saténové povlečené vyperete, ještě mokré jej pověste. Můžete se tak vyhnout žehlení saténu, kterého se mnohé z vás bolí. Satén lze sušit i v sušičce, nicméně doporučujeme sušení na co nejnižší teplotu.

Jak žehlit satén?

Bavlněný satén je látka, kterou můžete bez obav i vyžehlit. NIKDY ale nenechávejte zapnuté napařování. Na satén vždy jděte bez páry. Nepřekračujte maximální teplotu 150°C při žehlení. Velmi snadno se satén žehlí přes utěrku nebo jinou tenkou látku. Bez obav z tepelného poškození.

Redakce BDLN.CZ

Denně aktualizovaný online magazín o bydlení a všem pro váš krásnější domov. Praktické články, inspirace, finanční tipy i konkrétní návody pro zařizování moderního domu či bytu.

1 komentář

Klikněte pro přidání komentáře

  • Saténové povlečení je fajn, ale nesmí jít o umělé povlečení za pár kaček. Protože není satén jako satén – ten pravý je z bavlny a ceny začínají někde kolem tisícovky, jak je to s cenou 500 a nižší je jasné že jde o umělotinu.