Stavba a rekonstrukce

Hypotéka na pozemek je o papírování a vaší trpělivosti

Kdo by nechtěl bydlet ve svém a novém? Prvním krokem ke splnění tohoto cíle je samozřejmě vlastnit pozemek, na kterém můžete stavět! Dozvíte se, jak je to s hypotečním úvěrem na koupi pozemku. Současně se můžete seznámit s pravidly, které v této oblasti platí. Nenechte se překvapit!

Stavební pozemek musí splňovat podmínky

Variant pro financování pozemku k výstavbě domu je velké množství. Mezi ty nejvýhodnější jednoznačně patří úvěr ze stavebního spoření a hypoteční úvěr. Jestliže chcete takový úvěr získat, musíte ale bezpodmínečně doložit, že se jedná o stavební pozemek! Co se pod tímto termínem skrývá? Stavební pozemek je takový pozemek, ke kterému bylo vydáno stavební povolení, případně byl pro finální výstavbu stanoven územním rozhodnutím. Nestavební pozemek si samozřejmě můžete pořídit také, počítejte ale s úvěrem s vyššími úroky. Nestavebním pozemkem je rozuměna třeba orná půda, pastvina nebo rekreační oblast.

Hypotéka na pozemek? Banka chce doložit účel

Doložení účelu provedete bance prostřednictvím tří písemností:

  • Platným stavebním povolením
  • Územním souhlasem nebo existencí regulačního nebo územního plánu, z něhož lze účel pozemku vyvodit
  • Vyjádřením stavebního úřadu

Pokud jste bance doložili všechny výše zmíněné písemnosti, nacházíte se teprve na začátku dlouhé cesty k získání hypotečního úvěru na stavební pozemek. Ta může ještě být pořádně trnitá! Určitě nepřekvapí, že hypotéka na pozemek má v jednotlivých bankách značně rozdílné podmínky. Některé banky si navíc určují i různá omezující kritéria, k nimž patří velikost pozemku a jeho výměra, případně také maximální výše hypotéky. Za hypotéku na pozemek se musíte zpravidla zaručit. Tady jsou bohužel v platnosti také různé limitující podmínky, jež jsou spojeny třeba s LTV.

LTV je zkratka výrazu Loan to Value. Tento výraz reprezentuje poměr mezi výší úvěru (v tomto případě hypotéky) a hodnotou zástavy, kterou bance ručíte.

Vyplatí se pořídit si hypoteční úvěr na pozemek a na stavbu zvlášť?

Bez opodstatnění v této souvislosti jistě není častý dotaz, zda je výhodnější vyřizovat hypotéku na pozemek a stavbu u jedné bankovní instituce, nebo oslovit jich více? Nic vám nebrání, abyste přemýšleli o dvou různých hypotékách u jiných bank. Připravte se ale na to, že tento krok je svázán jasnými a ostrými podmínkami. Sjednání hypotéky na pozemek u jedné a hypotéky na stavbu u druhé banky je možné za předpokladu, že vlastníte nějakou jinou nemovitost, jež může sloužit jako zástava. Mnohem běžnější však je, že klient čerpá hypotéku na pozemek i stavbu u jedné bankovní instituce, protože jinou nemovitost nevlastní a banka rozdělení hypotéky neumožní.

Při vyřizování bydlení a stavby se vám vyplatí daňové poradenství.

Náklady hned dvakrát

Když již se k podobnému kroku rozhodnete, výhodu jistě představuje fakt, že u většiny bank lze zahájení i ukončení stavby odložit na neurčito. Vyhnete se tím sankcím ve chvíli, kdy potřebujete časově odložit zahájení stavby i kolaudaci domu. Nevýhod je však hned několik! Především se zvýší celkové náklady na získání úvěru, protože z části hradíte dvojí poplatky. Musíte také zaplatit dva odhady nemovitosti (domu a pozemku) a v průběhu trvání úvěru i dvojí poplatky za vedení úvěrového účtu.

Michaela Varausová

Jednou budu bydlet v pěkném domku s manželem, dětmi i zlatou retrívřicí Sissi. Spokojeny tam budou moje děti i její štěňata!

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře