Stavba a rekonstrukce

Jak strhat staré tapety bez nadávání?

Chystáte se dát svému obydlí novou vizáž? V tom případě jistě oceníte několik užitečných rad, jakým způsobem se nejlépe zbavíte starých tapet. Věřte tomu, že tato práce dokáže i v rodinách, které fungují naprosto idylicky, zapříčinit řadu hádek a nesvárů.

Novější tapety je možné odstranit snáze

Obtížnost této práce je závislá na tom, jaký druh tapet chcete odstraňovat. Nové a novější tapety mají zpravidla dobrou soudržnost a jsou méně lepivé. Díky tomu je možné je poměrně lehce strhnout vcelku, a to i brzy po namáčení. Zkoušku vaší vytrvalosti představuje mnohem spíše strhávání starých papírových tapet, které byly vyráběny i překládané v několika vrstvách. Pamětníci si jistě vzpomenou na to, že za socialismu se jejich pomocí tapetovalo mnoho panelákových bytů přímo na panel nebo na siporex, což jsou příčky. To je právě jeden z kamenů úrazů. Zatímco z panelů se tapety dají odstranit ještě poměrně snadno, s příčkami je to mnohem horší. Někdy se jedná až o sisyfovskou práci. Co se dá ale dělat, když se starých tapet potřebujete nutně zbavit?

Starých tapet se zbavíte podobně jako staré malby!

Jak již bylo zmíněno, staré slabé tapety se lepily i v několika vrstvách přes sebe. Výhodou tohoto postupu bylo, že je nikdo nemusel před dalším tapetováním strhávat. V současnosti je však takový postup doslova k vzteku! Zatímco svrchní vrstvy jde odstranit poměrně snadno, první nalepená tapeta je nejen vzpomínkou na mládí rodičů, ale dokáže spolehlivě zkazit nejedno pracovní odpoledne!

Škrabali jste někdy starou malbu? Postup je při odstraňování tapet takřka identický. Vyplatí se je takřka nepřetržitě namáčet válečkem, jenž je nasazený v teleskopickém nástavci, a to za pomoci horké nebo vařící vody. Určitě nic nezkazíte tím, když do ní přidáte bílý ocet (přibližně 1 díl octa na 1 díl vody). K ulehčení práce přispěje i tekutý odstraňovač tapet.

Během práce by mělo být v místnosti vlhko a vypnutý elektrický proud

Nevětrejte! V místnosti by se měla držet co největší vlhkost. Při odtrhávání se osvědčí malířská patentní škrabka nebo razantní škrabka. Před začátkem práce nezapomeňte vypnout v místnosti elektrický proud!

Platí tu přímá úměrnost. Čím déle jsou tapety namočeny, tím snáze je možné je odrhnout! Kontrolujte proto, kde se začínají odchlipovat a tam pracujte. Jestliže se i po třetím nebo čtvrtém namočení tapeta trhá, nezbývá nic jiného než odstranit ji špachtlí. Starého lepidla se pak zbavíte pomocí měkkého hadru namočeného v horké vodě.

Staré tapety recyklujte

Strhané tapety nepokládejte, kam se vám zlíbí, ale snažte se je na zemi porovnat tím způsobem, aby ji co nejvíce chránily od vody. Stěny totiž nepřetržitě namáčíte, takže vám na některých místech můžou vznikat i malé rybníky, za něž by se nemusel stydět ani Krčín z Jelčan. Určitě také netoužíte po konfrontaci se sousedem, který vás přijde pochválit s tím, že mu prosákl strop.

Po skončení práce smotejte strhané tapety do velké role, kterou vyneste z bytu v jednom kuse ven a vyhoďte ji. Je-li to možné, tak do tříděného odpadu.

Michaela Varausová

Jednou budu bydlet v pěkném domku s manželem, dětmi i zlatou retrívřicí Sissi. Spokojeny tam budou moje děti i její štěňata!

1 komentář

Klikněte pro přidání komentáře