Stavba a rekonstrukce

Dávejte si pozor na nosné zdi, aby místo rekonstrukce nenastala demolice!

Připravujete se na rekonstrukci a jde vám z toho hlava kolem? V tom případě nezapomeňte ještě před začátkem přestavby zjistit aktuální stav nosných zdí. Až se celá akce rozeběhne, bude již příliš pozdě a následky mohou být katastrofické!

Co lze považovat za nosnou zeď?

Mezi nosné zdi patří jakákoli stěna, jež nese více než svoji vlastní hmotnost. Její šířka je odvislá od použitého materiálu i celkové tuhosti objektu. Je proto někdy velmi komplikované stanovit, jestli jde v konkrétním případě o nosnou zeď, nebo pouze o příčku.

Z čeho sestávají nosné konstrukce u domů?

Každý, kdo se o problematiku bydlení jen trochu zajímá, vám i rozespalý přímo o půlnoci vyjmenuje: základy, nosné stěny a stropy. Není žádným tajemstvím, že právě stěny patří k nejrizikovějším částem budov a leckdy dojdete při plánování rekonstrukce k neodvratnému závěru. Někdy je cenově výhodnější objekt zbořit než renovovat!

Aktuální stav nosných zdí je třeba znát před rekonstrukcí!

I z důvodu finanční kalkulace je nutné zjistit aktuální stav nosných zdí ještě před začátkem rekonstrukce. Tuto službu pro vás zajistí stavební firma prostřednictvím detailního stavebního průzkumu, ke kterému má co říci také statik. Sami se přesvědčíte o tom, že především u starých objektů je tento průzkum nutný. Budete asi překvapeni, když zjistíte, že se stropy prohýbají, což je náročné pro zdi, které nejsou schopné udržet nápor, a proto praskají! Za všechno se dnes platí a provedení tohoto průzkumu pochopitelně není výjimkou. Podle velikosti domu si připravte částku od 8 do 20 tisíc korun.

Jsou to nosné zdi?

Ne vždy je jednoduché nosnou zeď identifikovat. Obecná pomůcka k tomu zní, že šířka příčky se pohybuje okolo 15 cm (bez omítky), jinak je to zhruba 30 cm. Především starší stavení mají někdy všechny zdi o úzkých rozměrech, takže nic nezkazíte, když při probourání použijete překlad. V potaz je nutné vzít i materiál. Duté cihly nejsou bohužel ani při šířce 30 cm nijak opěrné.

Nosná zeď

Nejčastější rizika nosných zdí

Mezi největší nebezpečí, s nimiž je třeba u nosných zdí počítat, patří:

  • V okamžiku přístavby nástavby může být zátěž pro nosnou zeď příliš velká, takže praská.
  • Nosným zdím nesvědčí vlhkost a nárazy.
  • Rizikové je i vyřezávání otvorů pro okna, dveře i průhledy.

Při zásazích do nosných zdí v panelových domech je nutné opatřit si kromě vyjádření statika a stavebního povolení i požehnání družstva a alespoň 75 % sousedů. Zapomeňte na to, že si vše uděláte svépomocí, vše musí dělat firma s náležitým oprávněním. Počítejte vždy s vyztužením panelu a dalšími úpravami, takže kupříkladu za probourání dveří zaplatíte okolo 30 tisíc korun.

Jak dosáhnout zlepšení stavu nosných zdí?

Jestliže chcete zlepšit stabilitu svého domu, máte na výběr hned z několika možností. Můžete tak učinit prostřednictvím zvětšení průřezu konkrétních prvků, vyztužením konstrukce, podepřením nebo vzepřením, ale i stažením konstrukce. Nejlepších výsledků však docílíte, když se budete orientovat na odstranění vlivů, které vašim zdím škodí. Stejně tak je vhodné zbavit se i samotných závad zdiva. Vždy je však nutné postupovat ve spolupráci se statikem!

Michaela Varausová

Jednou budu bydlet v pěkném domku s manželem, dětmi i zlatou retrívřicí Sissi. Spokojeny tam budou moje děti i její štěňata!

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře