Stavba a rekonstrukce

Podlahové topení bez bourání vyžaduje chytrý plán

Podlahové topení je čím dál oblíbenější. Dnes už je v bytech a domech téměř standardem teplá podlaha poté, co vylezeme z vany či ze sprchy. Otcem moderního podlahového vytápění je Frank Lloyd Wright, který začal umisťovat podlahové vytápění do svých staveb v pol. Minulého století.

Pro každou krytinu?

Chceme-li umístit podlahové topení do domu či bytu, můžeme položit topné rohože nebo kabely, které nevyžadují bourání. Podlahové topení může být vysoké jen 15 mm a hodí se pro každou krytinu. Topnou rohož si vybereme podle velikosti topné plochy, kterou potřebujeme pokrýt. Následně si musíme připravit plán pokládky. Elektrické podlahové topení nevyžaduje nějakou velkou investici, lze ho instalovat do kterékoliv místnosti. Rovněž lze vyhřívat jen určitou část místnosti nebo jen malou plochu.

Jak podlahové topení bez bourání funguje?

Mezi hlavní výhody patří nízká tloušťka podlahy, možnost instalovat jej všude, topení je pružnější, snadno a přesně se dá regulovat. Účinnost přeměny elektrické energie v tepelnou je zde 100%. Nevýhodou jsou provozní náklady, které se odvíjí také od toho, jaká je tepelná ztráta budovy. Ve starších domech se doporučuje používat podlahové topení jen k lokálnímu vyhřívání. Elektrické kabely mají výhodu že jsou flexibilní, mají nízkou cenu. Hodí se do větších i členitějších místností, ale mají náročnější montáž.

Podlahové topení bez bourání, tedy elektrické topení, funguje na principu zahřívání topných kabelů, rohoží či velmi tenké folie, které se umístí do podlahy. Volit lze přímotopnou, smíšenou nebo akumulační verzi vytápění. Jednotlivé typy se liší dle toho, zda byla použita betonová vrstva a jak silná a také jaký máme typ krytiny. Elektrické topení lze instalovat na sucho, bez použití anhydritu nebo vrstvy betonu.

Podlahové topení bez bourání vyberte s odborníkem

Výběr podlahového topení závisí na tom, zda bude sloužit jako hlavní zdroj tepla nebo jenom jako doplňkový. Jako hlavní zdroj tepla lze elektrické topení použít jako hlavní zdroj. Často se kombinuje například s krbovou vložkou.

Instalaci neprovádějte bez projektu a bez porady s odborníkem. Pomůže nám vybrat vhodné topení s ohledem na pořizovací i provozní náklady. Je vhodné opatřit topení termostatem pro snadnou regulaci teploty. Teplotu u tohoto druhu topení si můžeme nastavit pro každou místnost zvlášť. Teplota je hlídána termostatem za pomoci čidla.

Nejlepší variantou jsou topné rohože, které se ukládají na sucho, bezprostředně pod podlahovou krytinu či sádrokarton. Hodí se pod plovoucí laminátové podlahy a s použitím speciální vložky ji můžeme umístit pod PVC. Topné rohože mají kabel zafixovaný na tkanině, ale nelze měnit rozteč a ani výkon kabelů. Jejich největší výhoda je tloušťka max. 1 mm, díky čemu nezvyšují konstrukční výšku podlahy. Hodí se tedy na dodatečnou montáž podlahového vytápění.

Jako krytina se nejlépe hodí dlažba, která má dobrou vodivost, ale lze použít i PVC, laminátové podlahy, dřevěné podlahy nebo koberec, ten má ale obtížnější přenos tepla.

Petra Jelenová

„Žádný dům není tak malý, aby nepojal mnoho přátel.“

1 komentář

Klikněte pro přidání komentáře

  • O podlahovém topení přemýšlím, tak děkuji za odpovědi na nějaké moje dotazy. Snad se podaří v rámci rekonstrukce příští rok, dávám si to jako řemeslné předsevzetí 🙂