Stavba a rekonstrukce

Co je příčinou vzniku plísně na fasádě nového domu?

Od stavby či rozsáhlejší rekonstrukce domu sice uplynulo teprve několik let, ale fasádu již pokryla vrstva plísní a dalších organismů? Nebuďte překvapení, novým fasádám se mikroorganismy nevyhýbají. Proč tomu tak je a jak se proti nim bránit, se dočtete v tomto článku.

Na plíseň není pěkný pohled, a navíc ničí fasádu

Plísně na fasádě narušují celkový estetický dojem a zároveň degradují vlastnosti materiálu. Proto byste měli situaci co nejrychleji vyřešit a postarat se o to, aby se mikroorganismy hned tak nevrátily. Ještě před tím si ale odpovězte na otázku, proč k zanesení fasády došlo.

Plísně se na fasádách zateplených domů objevují především proto, že téměř po celý rok nedochází k zahřívání povrchové vrstvy. Platí, že čím je objekt lépe zateplen (tzn., byla použita silná vrstva zateplení), tím jsou větší problémy s vlhkostí na povrchu. Dlouhodobá vlhkost pak vede k rychlému šíření mikroorganismů.

Zaplísněná fasáda může navíc zapříčinit rozšíření plísně do interiéru. Z povrchu fasády se do vzduchu uvolňují spóry, které se pak mohou při větrání dostat dovnitř. Pobyt v takovém prostředí je nebezpečný zejména pro alergiky a citlivé osoby.

Jak se plísně na fasádě zbavit?

Zbavíte-li fasádu plísně, pravděpodobně se brzy objeví znovu. V horším případě se mikroorganismy rozšíří po celém domě – od základů až po střechu. Vyčištění větších ploch je časově náročnější a finančně nákladnější. Dlouhodobě však funguje vhodně zvolený protiplísňový nátěr fasády, který na jejím povrchu vytvoří ochrannou vrstvu.

Protiplísňové nátěry jsou vhodným řešením pro novostavby, které se nachází v závětrných oblastech s vyšší vlhkostí vzduchu. Prvním krokem je důkladné vyčištění povrchu, poté následuje aplikace vhodně zvoleného nátěru (rozhoduje velikost a druh stavby i míra znečištění).

Další užitečné informace o protiplísňových nátěrech najdete na www.cisteni-fasad-ars.cz.