Zahrada a exteriér

Bezpečná houpačka pro děti udělá radost i vám

Zahrada u domu zpravidla neslouží jen k pěstování rostlin a zeleniny, ale i k relaxaci a zábavě. Platí to především, když máme malé děti. Zvažujete-li nákup zahradní houpačky pro děti, je potřeba vybírat s rozmyslem. S vhodnými herními prvky na zahradě dítě nejen zabavíte, ale také mu pomůžete rozvíjet fantazii.

Na co se při výběru houpačky zaměřit?

Důležitými parametry houpačky na zahradu není jen cena, ale především nosnost a odolnost materiálu, ze kterého je houpačka vyrobena a bezpečnost. Rovněž zvažte, kde bude houpačka pro děti stát, nebo kde bude zavěšená. Lehčí konstrukce jsou doporučovány zabetonovat. Nebude tak hrozit nebezpečí překlopení. V nabídkách obchodů standardně narazíte na následující typy houpaček:

  • Dřevěná houpačka – je velmi oblíbená, zajistí vašim dětem maximální bezpečí, je velmi pevná a stabilní. Další výhodou je při volbě tohoto přírodního materiálu, že splyne s okolím a nenaruší ráz vaší zahrady. Snadno ji dle potřeby rozložíte nebo sbalíte. Zpravidla se věší silnými lany na strom či dřevěnou konstrukci.
  • Kovová houpačka – je ideální pro více dětí, nevýhodou je její složitější montáž. Kovová houpačka je na kovové konstrukci, musí být postavena na rovném a tvrdém povrchu.
  • Plastová houpačka – plast umožní široký výběr barev a tvarů. Kvalitní plastová houpačka obsahuje UV filtry, je zdravotně nezávadná. Zde se zaměřte na uchycení houpačky a na stabilitu konstrukce.

Konkrétní modely houpaček vždy vybírejte s ohledem na věk dětí. Čím menší dítě ji bude používat, tím by měla mít více bezpečnostních prvků, aby dítě nemohlo při houpání spadnout. Na trhu naleznete mnoho typů houpaček pro jedno či více dětí najednou. Vyrábějí se vysuté a pákové typy, ale lze je rozdělit i na pružinové, závěsné, případně ty, které jsou součástí herní sestavy. Rovněž se ujistěte, že je houpačka stabilní. Vybírat můžete i netradiční tvary houpaček, například houpací kruh.

Houpání i pro dospělé

Nezapomeňte na to, že vaše dítě roste a vyvíjí se. Podle toho také vybírejte houpačku či další herní prvky na vaši zahradu. Podle potřeb dětí vás časem čeká obměna houpačky za větší s větší nosností. Vybírat můžete také alternativy jako je houpací síť, závěsné vajíčko, houpací závěsné křesla nebo houpací lavice, které jsou určeny pro celou rodinu.


Závěsné relaxační křeslo GREY – černé

Vyrobte dětem vlastní houpačku

Nic nepotěší více, jako vlastnoručně vyrobený předmět. Tím může být i houpačka pro děti. K výrobě závěsné houpačky vám postačí silnější provaz, dostatečně silné prkno a vhodný houpací mechanismus s kotvením dle materiálu nosné konstrukce. Prkna je potřeba ohoblovat, vyměřte šířku a hloubku sedadla. Prkna dle potřeby seřízněte, vytvořte všechna konstrukční prkénka a spojte je k sobě pomocí vrutů. Vyvrtejte otvory, do kterých protáhnete provaz. Houpačku lze natřít ochranným lakem. Jaký bude použit ukotvovací mechanismus záleží na materiálu, do kterého je kotven. Nezapomeňte na dostatečně silné lano, které bude mít dostatečnou nosnost. Klasickou pneumatiku na provazu, kterou vidíte i v ilustračním obrázku, z hlediska bezpečnosti nedoporučujeme.