Zahrada a exteriér

Pítko pro ptáky na zahradu si dokážete vyrobit

Pozorovat roztomilé sýkorky na zahradě je relax, o který se nemůžete nechat připravit. Vyrobte pítko pro ptáky a udělejte radost nejen jim, ale také sobě. Je to velmi jednoduché!

Lázně pro malé opeřence

Máte rádi chvilky, kdy sedíte na zahradě, kolem vás švitoří ptáci a vy je nadšeně pozorujete, jak si staví v korunách stromů hnízdo? Ptáci na zahradě nejsou jen proto, aby nám dělali společnost, ale zbaví nás také nepříjemného hmyzu. I ptáci mají potřebu přísunu vody a pokud je v parných měsících nedostatek vody, může to být pro některé ptačí jedince velký problém. Ten vyřešíte jednoduše tím, že sami vyrobíte pítko pro ptáky, které jim pomůže překlenout období sucha. Vy si navíc vyzdobíte svou zahradu zajímavým designovýn prvkem. Při výrobě svépomocí můžete použít nejrůznější materiál, nejlepší jsou však přírodní materiály jako kámen a dřevo. Jak na to?

Do pítka pro ptáky nemusíte prakticky investovat

V obchodech i na internetu naleznete nejrůznější typy pítek od obyčejných keramických, po skutečně drahé modely. Nechcete-li za pítko utrácet, pak je zde možnost si pítko pro ptáky vyrobit svépomocí. Pítko by mělo zapadnout do rázu zahrady, aby nebylo příliš výrazné s nepřirozeným vzhledem. Pítko pro ptáky využijí od jara do podzimu. V zimě ptákům vodu nenabízejte, protože miska plná studené vody je spíše nebezpečná. Pítko na zimu vypusťte, ptákům stačí sníh a krmítko s ptačím zobem a lojem.

Ptáček u pítka pro ptáky

Z čeho vyrobit pítko pro ptáky

Na výrobu pítka lze zužitkovat téměř cokoliv, co doma najdete. Možností je využití středně velkého květináče, který otočíte dnem vzhůdu, připevníte na něj mělkou misku a ozdobíte jej zajímavými kamínky, kousky dlaždic či mozaikou. Nebojte se využít mělkou misku, kterou zapustíte do země nebo do květináče.

Pítko pro ptáky

Funkční pítko můžete vyrobit také z odlitku velkého listu. Na stinné místo položte kus igelit,u na který nasypte písek. Jak velká kupka písku bude, má přímý vliv na to, jak hluboké bude vytvořené pítko. Na nasypaný písek položte list z lopuchu nebo rebarbory. Ten vytvarujte podle toho, jak má budoucí pítko vypadat. Vyrobte si trochu betonu, který následně nanesete na vytvarovaný list. Vše necháte několik dní schnout. Po několika dnech lze zaschlé pítko pro ptáky umístit kamkoliv na zahradě nebo na balkon. Nezapomeňte pravidelně vyměňovat vodu.

Pítko musí být pro ptáky bezpečné

Jak má správné pítko vypadat? Mělo by být hluboké maximálně 10 až 15 cm, ale také dostatečně prostorné. Hrany pítka nesmí být ostré a také povrch by neměl být kluzký. Drobnějším druhům ptáků by mohlo hrozit zranění či utopení. Do pítka umístěte také větvičku, na kterou se pohodlně v případě potřeby usadí a usuší se.

Kam umístit?

Nádobu pro osvěžení sýkorek, brhlíků, kosů, vrabců, drozdů či pěnkav a dalších druhů ptactva umístěte na dobře přístupné místo, kde ptáky nebudou ohrožovat kočky nebo jiní predátoři. Vhodné není umístění do hustých keřů v rohu zahrady, naopak je dobré jej dát do blízkosti stromu, odkud mají ptáci rozhled a také se mohou bezpečně ukrýt. Nemusíte se obávat velkých investic, pítko svépomocí vyrobíte za pár korun a uděláte tím dobrou službu ptákům. Vy můžete za odměnu sledovat, jak si užívají osvěžení u vás na zahradě.

Petra Jelenová

„Žádný dům není tak malý, aby nepojal mnoho přátel.“

1 komentář

Klikněte pro přidání komentáře

  • Mnohokrát děkuji za skvělý návod, sýkorky už mají z čeho pít a na zimu jim chystáme lojové koule 🙂