Inspirace

Hlavní styly, kterými může hovořit váš interiér

Při zařizování domácnosti se řídíme určitým stylem, ve kterém pak necháme promlouvat interiér. Styl bydlení se zpravidla odráží na vašem vkusu, na počtu a charakteru osob, které domácnost obývají, na jejich koníčcích a zálibách. Z jakých stylů můžete vybírat?

Venkovský styl

Vaší domácnosti vdechne kouzlo útulnosti, pocit lásky, dodá interiéru tradiční krásu. Je postaven na tradičním ručním řemeslu a přírodních materiálech. Rozhodně nejde o nic zastaralého. Mít interiér ve venkovském stylu je opět trendy. Pro tento styl interiéru je typické dřevo, květinový motiv, pestré barvy a také pruhy. Důraz je zde kladen na pohodu a útulnost podobně jako skandinávský styl.

Vesnický styl

Vintage styl

Vintage styl ukazuje lásku ke starým časům. Jde o velmi osobitý styl interiéru, oslavuje tradiční hodnoty, ale na rozdíl od venkovského stylu využívá repliky starých předmětů, dobový design a starožitnosti. Vnese do vaši domácnosti nádech jakési nostalgie. Vintage styl je jako dělaný pro milovníky starých časů, naopak těm, co dávají přednost modernímu stylu, asi nic neřekne patina na komodě po prababičce.

Vintage styl

Konzervativní styl

Jde o konzistentní a reprezentativní styl, podobně jako venkovský styl staví na přírodních materiálech, ale nejde zde o staré věci. Naopak je velmi nadčasový, spolehlivý a stabilní. Mnohé interiéry v tomto stylu přežijí i více než 100 let. Charakteristický pro tento styl je nábytek z masivu, kůže, kovu a skla. Vyhýbá se experimentům.

Konzervativní styl

Extravagantní styl

Jste výstřední, nesnášíte nudu a zažité stereotypy? Pak si pořiďte bydlení v extravagantním stylu. Je hravý, šokující, zábavný. Je založen na kontrastech a protikladech, na první pohled bychom mohli říci i na jakési disharmonii. V tomto interiéru se plně odrazí vaše osobnost. Jde o vysoce individuální styl, který mohou mnozí považovat za kýč či nevkus.

Extravagantní styl

Industriální styl

Industriální styl není u nás tak oblíben jako v Americe. Nabízí především syrovost a strohost, zpravidla je to styl starých továren a charakteristické jsou pro něj rozlehlé místnost bez příček, malá tabulková okna, přiznané trubky, neomítnuté stěny a betonové podlahy.

Industriální styl

Moderní styl

Moderní interiér je vhodný pro ty, kdo mají rádi omyvatelný povrch, velkoformátovou dlažbu, podlahu bez koberců a veselé barvy, nebo se naopak vyžívají v lesku kovové kuchyně v kombinaci se sklem a v jejich kuchyni nechybí myčka, pračka, sušička či chytré spotřebiče. Moderní styl klade důraz na funkčnost interiéru, využívá vestavěné spotřebiče a sází na osobní vkus majitele. Kombinuje jednoduché barvy a linie, dává vyniknout praktické stránce bydlení.

Moderní styl

Italský styl

Italský styl je živější, dodá vašemu interiéru světlo a vzdušnost. Italský styl propojuje historii i současnost, je pro něj charakteristický design, luxus, umění i tradice a umírněnost. Je synonymem pro moderní styl. Dává bytu nenapodobitelnou schopnost italů kombinovat staré věci s novými a udávat směr i tempo designu.

Italský styl

Minimalistický styl

Je dokonalým stylem pro ty, kdo mají rádi čistý styl, jistou logiku, určitou organizovanost, jistě se zhlédnete v minimalistickém stylu. Minimalistický interiér je výzvou s jasnými pravidly. Podřizuje se funkčnosti a praktickému využití věcí. Hodí se pro malé i velkometrážní byty, moderní domy.

Minimalistický styl

Eko styl

Eko styl je styl úzce spjatý s přírodou. Máte rádi bio výrobky, chodíte rádi do přírody? Pro vás je eko styl jako dělaný. Hlavním materiálem je zde dřevo, ale i kámen, sklo, moderní plasty, recyklované výrobky z plastů. Jsou zde typicky neutrální tóny, sytější a zemité odstíny. Eko styl je velmi šetrný ke svému okolí, je komfortní a ekologický.

Eko styl

Skandinávský styl

Skandinávský styl je hodně podobný venkovskému stylu, ale je méně zdobný, dalo by se říci, že je skutečně velmi jednoduchý. Používá charakteristické barvy, na první pohled je strohý, syrový, ale zároveň je velice moderní a dokonale dekorativní. Obrací se k přírodě, využívá kamení, dřevo, sklo. Díky jemným a neutrálním barvám se do místnosti dostává světlo, kombinuje přírodní tkaniny, svíčky, textilie, s pruhy, s květinovým vzorem nebo čisté, jednoduché linie. Skandinávský styl vaši domácnost v zimě zahřeje, v létě ji dodá na lehkosti a vzdušnosti.

Skandinávský styl

Etno styl

Etno styl je jednoduchý, tajemný, vzrušující i uklidňující. Je nejvýraznějším stylem, se zaměřením na Orient, africkou a indiánskou kulturu. Místo ve vašem interiéru mají tkané koberce, polštářky z přírodních textilií, bohaté vzory, hliněná keramika, svícny, kovové lampy, zvířecí vzory, totemy, masky, kůže, mušle a kameny.

Etno styl

Petra Jelenová

„Žádný dům není tak malý, aby nepojal mnoho přátel.“

1 komentář

Klikněte pro přidání komentáře

  • Díky za přehled. Osobně miluju právě etno styl. Je dobrý, když člověk cestuje a má možnost si vozit suvenýry. Pro někoho lapače prachu, pro mě skvělé bytové doplňky :-). Pokud máte někdo něco zajímavého a originálního v etno stylu, klidně koupím.