Inspirace

Na internetu koupíte pračku levněji než v obchodě

Umíte si představit, že byste v domácnosti neměli pračku? Dnes už je něco takového naprosto nemyslitelné.

Pračka se stala zcela nezbytným vybavením, které nám aspoň o několik procent usnadní každodenní úsilí a námahu. Když si navíc vyberete správnou, může vám hravě vydržet několik let. Výrobců je na trhu opravdu hodně a všichni se neustále předhánějí v tom, aby nabídla funkcí a programů byla o něco lepší, než je tomu u konkurenčního modelu. Všude tak můžete narazit na spoustu názvů jednotlivých funkcí, které vám často vůbec nic neřeknou, a vy jen doufáte, že se vám budou hodit. Podívejme se teď ve zkratce na to, jak vybrat pračku.

Plnění vrchem nebo předem?

Typ plnění závisí na tom, kam chcete pračku umístit a jak velký na to máte vlastně prostor. Také si rozmyslete, jestli jste ochotni se k pračce ohýbat nebo dáte přednost pohodlnější volbě. Vrchem plněné pračky jsou mnohem užší (šířka je kolem 40 cm), takže se vmáčkne i do malého prostoru, ale zase musíte počítat s větším místem nad pračkou, aby se vůbec dalo otevřít víko.

Dokonce se dají sehnat předem plněné pračky slim a extra slim s minimální hloubkou. U těch klasických je šíře běžných 60 cm, zatímco šířka slim pračky je 45 cm a u extra slim jen 37 centimetrů, přičemž nemusíte mít strach z malé kapacity bubnu.

Kolik prádla budete prát a jak často?

Obecně lze říci, že pro početnější domácnost se hodí pračka s kapacitou bubnu 7 kg a více. Jednotlivci či maximálně 2 osoby si vystačí s kapacitou 5 až 6 kg pádla. Zohledněte však i fakt, že někdy je potřeba tzv. velké prádlo, například při výměně ložního povlečení atd., takže s kapacitou rozhodně nešetřete.

Záplava programů a funkcí – jak si vybrat?

Není tajemstvím, že funkce a programy doslova pohlcují každý model na 100 %. Není nic divného, když se i u levnějších praček objeví zajímavé vychytávky, které usnadňují používání pračky a tím i samotný proces praní. Podle druhu tkaniny, kterou vložíte do bubnu, zvolíte programy na bavlnu, vlnu, syntetiku, džíny a další. Dalšími programy jsou tzv. speciální jako šetrný, úsporný (EKO), snadné žehlení i extra krátké praní.

Chytré technologie

Díky chytrým technologiím a systémům automatického dávkování je zaručena šetrná péče o každý kousek oblečení, navíc ušetříte spoustu vody, energie, pracího prostředku a také času. Nejběžněji používané technologie jsou 6. smysl, OptiSense, Fuzzy Logic a VarioPerfect. Principem fungování takových technologií jsou chytré senzory, ty dokážou zvážit objem prádla a rozpoznat druh tkaniny, čemuž přizpůsobí množství spotřebované vody, její teplotu, počet otáček a rovněž nadávkují prací prostředek s aviváží.

Na co při koupi pračky nezapomenout?

Hodit se bude funkce odloženého startu, velkou pomůckou je také LCD displej. Důležitá je i kvalita motoru a k těm nejlepším dnes rozhodně řadíme invertorový motor, jehož největší předností je extra tichý chod, nízká spotřeba elektrické energie a hlavně záruka až 10 let. Všímejte si energetického štítku, kde máte uvedenu hlučnost pračky, spotřebu vody, energie, kapacitu bubnu a také energetickou třídu, do níž spotřebič patří.

Jak najít nejlevnější pračku?

Nebaví vás surfovat po internetu a prohledávat jeden e-shop za druhým? Proč nezkusíte cenový srovnávač, který najde tu nejlepší cenu za vás? Vy ještě neznáte Srovname.cz? To je velká chyba, protože tento oblíbený srovnávač cen dokáže porovnat zboží z více než 3 000 internetových obchodů a podle vámi zadaných parametrů najít každý hledaný výrobek ve všech registrovaných e-shopech v různých cenových relacích a seřadit podle oblíbenosti, od nejnižší a také od nejvyšší ceny. Snadno tak najdete třeba nejlevnější pračku. Zároveň za vás hlídá všelijaké akce, slevy a výprodeje, aby vám nic důležitého neuniklo, a shromažďuje aktuální slevové kupóny, díky nimž může každý zákazník ušetřit až 2 000 korun.

Které e-shopy nabízejí nejlevnější pračky?

Zadáním parametrů pračky (energetická třída, kapacita bubnu atd.) vám srovnávač cen vyfiltroval celkem 11 prodejců, mezi kterými najdete e-shopy jako Alza.cz, Mall.cz, Kasa.cz, Euronics.cz, Datart.cz a Electroworld.cz, můžeme jim říkat TOP 6. Ve výsledku tak zjistíte, že mezi pračkami v Alza.cz seženete parádní pračku s energetickou třídou A++ a kapacitou bubnu 7 kg prádla do 6 000 korun, protože je aktuálně v akci. Jenže kamenem úrazu je, že vám srovnávač našel ještě lepší pračku na Mall.cz, která patří do energetické třídy A+++, má kapacitu bubnu 8 kg a stojí necelých 10 000 Kč. Kterou vybrat? Díky srovnávači cen jednoduše a rychle zjistíte, která z těch dvou praček má úplně nejlepší funkce i programy a vyplatí se koupit bez ohledu na cenu.

Redakce BDLN.CZ

Denně aktualizovaný online magazín o bydlení a všem pro váš krásnější domov. Praktické články, inspirace, finanční tipy i konkrétní návody pro zařizování moderního domu či bytu.

3 komentáře

Klikněte pro přidání komentáře