Voda
Denně používáme vodu. Pro pití, vaření, mytí, na užitkové účely. Průměrná roční spotřeba vody čtyřčlenné rodiny je přibližně 200 000 litrů. Stále však používáme pitnou vodu. A to je problém, spotřebujeme denně litry pitné vody i na účely, na které bychom jinak používali užitkovou vodu. Mytí rukou, zubů a podobně. Stačí spustit vodovodní kohoutek a umýt. Přemýšleli jste však o tom, kolik vody skutečně protéká vodovodním kohoutkem a přes umyvadlo při takové hygienické činnosti? Běžná vodovodní baterie má průtok asi 10 litrů za minutu.
A podívejme se na mytí rukou. Puštěná voda, namydlení rukou a ani nevíme, jak 10-20 litrů proteče mezi prsty. A nemusí to být tolik. Kromě zvyku zastavit vodu nám může pomoci šetřič vody – perlátor. Malý pomocník, který pomocí směšování vody a vzduchu proud vody naperlí a zajišťuje dostatečný tok vody, ale vody sa spotřebuje mnohem méně. Úsporný perlátor může snížit spotřebu vody na 1,5 litru vody za minutu! Samozřejmě podle potřeby sa můžou použít různé perlátory, ale takové šetření může snížit spotřebu vody o stovky litrů měsíčně pouze u základních hygienických činnostech.
Topení
Již od podzimu se často začíná s topnou sezónou. Denní teplota může být stále příjemná, no noci jsou stále chladnější. To znamená, že platíme za teplo od začátku podzimu do pozdního jara. Jedná se o dlouhé měsíce, během nichž bude topení ovlivňovat náklady na bydlení. Dá se šetřit během tohoto období beze změny našeho pohodlí? Existuje několik způsobů, jak na to, ale jeden lze použít všude tam, kde jsou radiátory. Radiátory vyzařují teplo do místnosti, ohřívají studený vzduch. Vytopení chladné místnosti může trva delší dobu. Pro urychlení vytápění můžeme použít ventilátor na radiator.
Je to pomůcka, která urychluje cirkulaci tepla v místnosti. Při použití takového ventilátoru se rychlost vytápění místnosti zvýšilo až pětkrát. To znamená, že místnost se nejen rychleji zahřívá, ale je zapotřebí méně tepla, a proto nás to stojí méně. Zároveň se při takovém rychlejším oběhu vzduchu v místnosti zvýší teplota při stejném nastavení topení až o 2 stupně, takže je možné snížit nastavení termostatického ventilu na radiátoru, což je další úspora na topení. Návratnost investice do ventilátoru na radiator je přibližně jedna topná sezóna.
Radiator
A pokud jde o radiátor, podívejme se na jeho tepelné záření. Radiátor nejenom vytápí místnost, ale i stěnu za ním. To se zdá být zřejmé, ale víme, kam toto teplo uniká? V případě neizolované zdi na ulici. Teplo prochází stěnou, kterou ohřívá a ztrácí se na ulici, a tak tímhle spůsobem vytápíme ulici.
Použitím reflexní fólie za radiátorem můžeme tuto ztrátu eliminovat. Používají se různá domácí řešení, ale účinnost takového řešení je nízká. Kvalitní izolační fólie za radiátor je totiž vyrobena ze speciálních materiálů, používaných v leteckém průmyslu, a dokáže zabránit úniku až 95% tepla, které vrací zpět do místnosti. To nakonec znamená zvýšení teploty při stejné nastaveném topení o 2-3 stupně. A to jsou výrazné úspory na vytápění.
Popsali jsme si jen tři způsoby, jak ušetřit náklady na bydlení, a zdaleka se nejedná o všechny. Každý den lze ušetřit, ať už na vodě, topení, elektřině, plynu. Stačí se jen myslet nad každodenními zvyky a můžete najít jednoduché triky, díky kterým můžete ušetřit více.
Díky, ono ty naklády na bydlení vždycky jde dostat na úplně minimum, jen u toho musí člověk přemýšlet a musí si spočítat 2 a 2 dohromady. Myslím, že už při výběru domu nebo bytu se dá výrazně ušetřit. Například když využijete nějakého takového https://www.bigle.cz/ srovnávače nabídek všech realitek.
Nám letos došla poměrně vysoká faktura za plyn, takže s manželkou přemýšlíme nad změnou dodavatele, díval jsem se na https://www.5nej.cz/srovnani-dodavatelu-plynu/ na srovnání dodavatelů plynu a nejlépe prý vychází plyn od MND, nemáte náhodou někdo z vás osobní zkušenost s tímto dodavatelem ? Díky 🙂
No my jsme se rozhodli, že si pořídíme nízkoenergetický dům na hypotéku, protože jsme na https://www.duofinance.cz/vyplati-se-dnes-hypoteka četli, že v dnešní době se to hodně vyplatí. V kombinaci s tím, že budeme šetřit i za energie to bude navíc dvojitá úspora, takže z mého pohledu se jedná o výborný krok, který v budoucnu jistě oceníme.
Jaký používáte v domácnosti prosím regulátor teploty? Já že bych si chtěla něco pořídit na chalupu. Jezdíme na chalupu jednou za měsíc a hrozně mě otravuje to, že si musím každou první noc vzít spacáky a teplé oblečení, protože se prostě v chalupě nedokáže topit za naší nepřítomnosti.