Interiér

Byt bez domácí knihovny není úplný!

Víte, kdo je nejlepší přítel člověka? Nebudeme vás napínat, je to kniha! Již z toho důvodu si zaslouží, aby se při zařizování bytu počítalo s nějakým pěkným místem pro její uložení. Seznamte se s některými tipy!

Konec velkých stěn

Dříve se knihy běžně dávaly do mohutných obývacích stěn, kde jim společnost dělalo takřka všechno haraburdí z domácnosti. Tyto časy jsou však již dnes minulostí a svoji návštěvu rozhodně podobnou obývací stěnou neoslníte.

Knihovnu nejčastěji najdete v obývacím pokoji

Nejprve se zamyslete nad tím, kam chcete svoji domácí knihovnu umístit. Běžně to bývá obývací pokoj a klasická policová „stěna“. Z estetického pohledu je nejlepší, když je od země až do stropu. Taková domácí knihovna může mít otevřenou nebo zasklenou podobu. Obě možnosti mají svoje výhody a nevýhody. U zasklené knihovny nebudete mít tolik starostí s prachem, horší je však manipulace s knihami a naopak. V případě knihovny s bezpečnostním sklem se doporučují lepené panty, jež jsou na skle zevnitř.

Nedostatek místa?

Ne každý má takový byt, aby si mohl dovolit umístit do něj tak velikou knihovnu. Stejný účel může splnit také závěsná skříňka. Její místo je obvykle třeba nad sedací soupravou. Zde je nutné dát pozor, aby nekomplikovala bezpečné vstávání a sedání.

Magnetus Závěsná police Magnetus unese až 20 kg

Hitem dnešní doby jsou nízké obývací skříňky. Není výjimkou, že se zásluhou zajímavého designu stávají nejhonosnějšími předměty v bytu. Knihovna může současně plnit i úlohu dělicí příčky. Jejím prostřednictvím je možné rozdělit místnost, která takřka nic neztratí na svojí světlosti i vzdušnosti. Taková knihovna je složena z otevřených polic, což je nevýhodné s ohledem na úklid.

Lyle Spousty různých polic nabízí knihovna Lyle

Reklama

Testovací gigaREKLAMA

Knihy mají své místo i v ložnici a v dětském pokoji

Kniha neodmyslitelně patří i do ložnice! Zde mají své výsadní místo především knihy, jež právě čteme nebo se je číst chystáme. S vyhrazeným místem pro knížku je proto vhodné počítat u nočního stolku. Také dětský pokoj by se bez knihovničky neměl obejít. Police na knížky tu je běžně součástí nějaké větší skříňky na hračky. Jak dítě dospívá, zvětšuje se i objem knih, které používá. Řadu z nich potřebuje do školy, a proto je vhodné, když se knihovnička nachází v blízkosti pracovního stolku.

Dětská knihovna Dětská knihovna Tereza

Jak velké rozměry by měla mít správná knihovna? Je třeba, aby brala v potaz velikost největší knihy, kterou vlastníme. Jinak se obecně doporučuje její hloubka 25 cm a výška mezi konkrétními policemi 30 cm. Ještě lepší variantou je, když je možné výšku polic nastavit. Délka polic není zpravidla kvůli nosnosti větší než 90 cm. Pokud vlastníme knih více, je vhodné myslet na kvalitní materiál, aby se police neprohýbaly. Z toho důvodu je většina knihoven zhotovena ze dřeva. Knížky by měly být uloženy vedle sebe, protože ve chvíli, kdy leží větší váha na sobě, může dojít k poškození hřbetů.

Čtecí koutek by měl být pohodlný a útulný

S četbou souvisí i volba vhodného koutku k četbě. Barvy v něm by měly být tlumené a teplé, protože pak je možné se lépe soustředit. Ideální je, když nás při četně neruší žádný jiný hluk z bytu, ať již je to zapnutá televize nebo hry dětí v dětském pokoji.

Čtecí koutek

Útulný čtecí koutek by měl být vybaven pohodlným křeslem nebo sedačkou. Především je však nutné zajistit dobré osvětlení. Přejeme krásné čtení plné napínavých příběhů.

Michaela Varausová

Jednou budu bydlet v pěkném domku s manželem, dětmi i zlatou retrívřicí Sissi. Spokojeny tam budou moje děti i její štěňata!

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře