Interiér

Inteligentní senzory Econavi u klimatizací šetří až desítky procent nákladů

Září a začátek podzimu bývají v České republice poslední dobou velmi teplé, a v řadě domácností se tak klimatizace stává bezpodmínečnou nutností. Příjemným bonusem může být pro jejich uživatele fakt, že moderní klimatizace přinášejí výrazné energetické úspory díky pokročilým technologickým prvkům.

Inteligentní senzory detekují sluneční svit

Například klimatizace Panasonic Heatcharge a Etherea disponují inteligentními senzory Econavi, jež dokáží analyzovat podmínky v jednotlivých místnostech a podle toho upravit a optimalizovat výkon klimatizace. Dochází k tomu v každé místnosti zvlášť v závislosti na přítomnosti osob, denním režimu nebo slunečním světle.

Panasonic Econavi s sebou přináší hned pět funkcí – monitoring prostoru, detekci aktivit, detekci nepřítomnosti, detekci slunečního svitu a tepelnou vlnu:

  • Monitoring prostoru zajišťuje směrování proudu vzduchu do místnosti, kde se osoby nacházejí
  • Detekce aktivit přizpůsobí chladící výkon denním činnostem/programu
  • Detekce nepřítomnosti zjistí prázdnou místnost a sníží výkon klimatizace, jelikož prázdný prostor není potřeba tolik chladit
  • Detekce slunečního svitu upravuje chladící výkon při změně intenzity slunečních paprsků
  • Tepelná vlna je ve své podstatě rytmický, teplotně řízený vzorec pro úsporu energie, využívající fyziologické reakce člověka na teplo.

Mezi nejdůležitější funkce patří detekce slunečního světla, která pracuje celý den a to ve dvou režimech – chlazení a topení. Systém Econavi v případě chlazení změří změny v intenzitě slunečního světla v místnosti a vyhodnotí, zda je slunečno/zamračeno či den/noc. Při malém nebo žádném slunečním světle sníží výkon a přináší energetické úspory.

Panasonic Econavi

Úspora energie i komfort

Tedy pokud dojde ke změně počasí a zamračí se nebo se setmí, Econavi zjistí nižší intenzitu slunečního záření a vyhodnotí, že bez snížení výkonu chlazení by docházelo k plýtvání energie. Econavi tedy sníží výkon chlazení o úroveň rovnající se zvýšení nastavené teploty o 1 °C. Je-li tedy nastavena při slunečném dni požadovaná teplota 23 °C, v noci Econavi nastaví teplotu na 24 °C. V případě topení je princip podobný, ovšem teplota se v případě topení sníží o 1°C. Je-li požadovaná noční teplota nastavena na 26 °C, Econavi při slunečném dni nastaví výkon na 25 °C. Pokud systém Econavi zjistí přítomnost člověka, vyhodnotí míru jeho aktivity/pohybu a přizpůsobí vyhodnocenému stavu rytmickou regulaci teploty. Využití identifikace aktivit tedy vede k úspoře energie průběžnou regulací teploty proudu vzduchu v rozsahu 1 °C, což je považováno za zachování komfortu.

Tepelné senzory

Úspora energie i komfort

Invertorová technologie klimatizací Panasonic společně s využitím tepelné vlny dokáže uspořit až 38 % energie. Jde samozřejmě o extrémní hodnotu při testu ve stabilních podmínkách zkušební místnosti o velikosti 16,6 m2.

Tepelná vlna

Všechny funkce jsou postaveny na inteligentních senzorech Econavi, které využívají přesné snímání na bázi infračervených paprsků. Pokud senzory v prostoru detekují objekt, porovnají jeho teplotu s teplotou v místnosti a vyhodnotí intenzitu jeho pohybu (rychlost/frekvenci), na jejímž základě stanovují míru aktivity. Zároveň sleduje, v jaké ze sedmi detekčních zón k aktivitě dochází a na základě „obsazení“ prostoru do něj směřuje proud vzduchu.

Tiskové zprávy

Zajímavé informace ze světa bydlení a tiskové zprávy, které si zaslouží pozornost. Máte pro náš magazín tip? Neváhejte nás kontaktovat, atraktivní zprávy s radostí zveřejníme.

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře