Interiér

Jak vybrat matraci? Toto jsou věci, na které hledět

Nejenom, že se v našich ložnicích neobejdeme bez postele. My se v nich neobejdeme také bez matrace. Jak zajistit že bude vybrána ta pravá? Jelikož jde o zboží, které nekupujete každý den, budou se vám hodit dobré rady. Několik jich přinášíme. Zaměříme se na to, na jaké parametry je třeba při výběru matrace hledět.

Velikost matrace

Ta je naprosto klíčová. Je třeba, aby vaše matrace skvěle padla na vaši postel. Dnes už jsou rozměry standardizované což znamená, že velikost matrace vybíráte podle velikosti postele. Roli hraje hlavně to, zda hledáte řešení na jednolůžko, nebo na manželskou postel. Zde je možné využít jednu velkou, což může být třeba matrace 200×200 centimetrů, nebo lze spojit dvě menší. A co když je vaše postel atypická? Potom je nutné využít výrobu na míru. Zde počítejte s vyšší cenou.

Materiál matrace

I to jer důležité kritérium výběru. Pokud mluvíme o materiálu, tak máme na mysli především výplň, která se nachází uvnitř matrace. Aktuálně existuje celá řada variant, které se liší svými vlastnostmi, ale i svou cenou. Pokud jde o hlavní tři varianty, tak mezi zákazníky jasně dominují:

  • Taštičkové matrace
  • Matrace ze studené pěny
  • Sendvičové matrace

Tvrdost matrace

Důležité je při výběru hledět také na její tvrdost. Nutno dodat, že ta přímo ovlivňuje pohodlí vašeho spánku. Když hledáte rady jak vybrat matraci, je třeba dodat, že konkrétní tvrdost je často individuální. Doporučujeme zvolit variantu na kterou jste zvyklí a která je vám pohodlná. Jedině tak zajistíte, že vyberete tu pravou, která vám bude dokonale sedět.

Počet zón

To poslední, na co hledět, je počet zón, která matrace má. Standardem je 7 jednotlivých zón, které zajistí že každá část vašeho těla bude mít požadovanou oporu, která zajistí optimální polohu vašeho těla a vaší páteře během spánku. I toto je jedna z důležitých věcí, na kterou by se při výběru nemělo zapomínat.

Redakce BDLN.CZ

Denně aktualizovaný online magazín o bydlení a všem pro váš krásnější domov. Praktické články, inspirace, finanční tipy i konkrétní návody pro zařizování moderního domu či bytu.

4 komentáře

Klikněte pro přidání komentáře

  • Dobrý den, to je pro mě moc přínosný článek, děkuji. Vybírám novou matraci už tak měsíc. A rozhodla jsem se, že ta ortopedická by pro mě mohla být správná volba. A všimla jsem si, že mezi těmi ortopedickými se objevují tyto https://eco-matrace.cz/18-tastickove-matrace které mají takovou speciální strukturu a moc se mi to líbí. Ještě jednou děkuji za článek.

  • Dosavadní matrace dosloužila, takže musím co nevidět koupit nějakou novou. Samozřejmě se v tom vůbec nevyznám, takže mám trošku obavy abych vybral tu správnou. Přecejen prospíme půlku života, takže se výběr nesmí podcenit. Raději bych matraci o něco tvrdší, takže jsem si na https://chytryspanek.cz/tvrdost-matrace-stupnice/ našel stupnici tvrdosti matrací, takže mám alespoň základní info podle čeho vybírat.