Interiér

Jak vyčistit doma vzduch i bez čističky?

Vzduch v domácnostech obsahuje mnohonásobně více škodlivin než venkovní ovzduší. Nejčastěji se potýkáme s prachem, pyly, plísněmi, toxiny a dalšími nečistotami. Zjistěte, jak problém vyřešit i bez speciální techniky.

1. Větrejte 3× denně – krátce, ale intenzivně

Když domů pustíte čerstvý venkovní vzduch, snížíte podíl oxidu uhličitého, který se v interiéru rychle hromadí. Vysoká koncentrace tohoto plynu nahrává bolestem hlavy, nevolnostem a únavě. Pokud navíc bojujete s nadměrnou vlhkostí, pravidelným větráním zamezíte vzniku nebezpečných plísní. Větrejte alespoň 2× denně, ráno a večer před ulehnutím do postele. Okna otevřete také při vaření, sušení prádla a po sprchování.

2.  Stírejte prach a vysávejte

Chuchvalce prachu poletující vzduchem tvoří odumřelá lidská kůže, vlasy, chlupy domácích zvířat a vlákna z koberců. Usazují se na nábytku, podlaze i v textiliích. Proto je důležité prach pravidelně stírat vlhkým hadříkem a snažit se ho při tom moc nerozvířit. Při uklízení postupujte odshora dolů, aby vám částečky prachu neusedly na místa, která už jste před chvíli uklidili. Na podlahy používejte nejlépe vysavač a mop, který se dostane i na hůře přístupná místa.

3.  Vyperte záclony

Velkými lapači prachu jsou záclony, závěsy a další oblíbené textilie. Praní záclon rozhodně nepatří k oblíbeným domácím činnostem. Máme pro vás ale dobrou zprávu. K tomu, abyste doma udrželi čistý vzduch, bohatě stačí záclony přeprat jednou za čtvrt roku. Vyprat je můžete v ruce, nebo v pračce. Většina záclon je vyrobená z choulostivých materiálů, a proto by se měla prát nejvýše na 40 stupňů. Nejlépe uděláte, pokud zvolíte speciální prací program na jemné prádlo a vynecháte ždímání.

4.  Pořiďte si zeleň

Některé rostliny fungují jako přírodní čistička vzduchu. Pomáhají výrazně redukovat oxid uhličitý, mikroby, plísně i těkavé organické látky, jako jsou benzen, toluen a xylen. Navíc přirozeným způsobem zvlhčují vzduch v interiéru a zbavují jej elektrosmogu, který produkuje všudypřítomná elektronika. Nejlépe v tomto směru fungují:

  • Dracéna
  • Chryzantéma
  • Gerbera
  • Filodendron

Dále také břečťan, aloe vera, zelenec, fíkus, anthurium, kapradina asplenium a vodní palma cyperus. Ideální je pořídit si na každých 9 m2 jednu rostlinu.

5.  Zkuste klimatizaci

Moderní nástěnné klimatizace v sobě mají filtr, který dokáže zachytit i ty nejjemnější částečky prachu, pylu a dalších alergenů i nečistot a tím v domácnosti udržují příjemné klima. Velmi často po nich sahají i lidé, kteří doma bojují s vyšší vlhkostí vzduchu.

Klimatizace udržuje v ovzduší optimální vlhkost a tím zamezuje vzniku plísní. Pokud chcete jít s čistotou vzduchu ještě dál, podívejte se na klimatizační jednotky s iontovou technologií, které produkují atomy vodíku a ionty kyslíku zneškodňující chřipkové viry, bakterie a alergeny. Ideální jsou pro alergiky, astmatiky, malé děti a osoby se sníženou imunitou.

Klimatizaci si nechte instalovat od odborníků. Neodborná instalace způsobuje zbytečné poruchy a výdaje za energie.

Redakce BDLN.CZ

Denně aktualizovaný online magazín o bydlení a všem pro váš krásnější domov. Praktické články, inspirace, finanční tipy i konkrétní návody pro zařizování moderního domu či bytu.

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře