Interiér

Jaká květina se hodí do vašeho interiéru?

V místnosti, kde trávíte větší množství času, by měla být přítomna zeleň. Její pozitivní účinky na zdraví člověka jsou jednoznačně prokázány. Které květiny do interiéru určitě zařadit?

Každá rostlina chce to své!

Najít správné květiny do interiéru není úplně jednoduché. Měly by splňovat několik základních nároků, mezi něž patří vysoká odolnost vůči škůdcům, schopnost odstraňovat škodlivé látky ze vzduchu, ale také nižší náročnost s ohledem na péči. Je samozřejmé, že každý chce, aby jeho flóra plnila i odpovídající estetickou funkci.

Květiny do interiéru, které nejsou náročné na péči a současně čistí vzduch

Velmi populární variantou jsou užitečné palmy. Pro ně je ideálním místem světlé stanoviště, rozhodně to ale neznamená, že by na ně mělo od rána do večera pražit slunce. Kupříkladu datlovník zakrslý (Phoenix roebelenii) vyniká i pohlcováním pokojových imisí a nebezpečného xylenu. Nemusíte se rozhodně obávat, že budete muset kvůli němu bourat strop, protože dorůstá maximálně do výše dvou metrů. Není nijak náročný na péči, stačí mu dostatek vody a v létě občas přihnojit.

Datlovník zakrslý

Velmi nenáročnou rostlinou exotického vzhledu je dracéna (Dracaena marginata). Často se s ní je možné setkat ve velkých budovách i ve školách. Její kořenový bal by neměl nikdy vyschnout a v létě si žádá přihnojení, pak dělá svému majiteli radost.

Dracaena marginata

Výběr břečťanu je třeba přizpůsobit tomu, zda se bude pnout ve stínu a chladu, nebo na světle a v teple. Zelenolisté typy jsou ideální pro první možnost, pestrolisté pro druhou. Pro začátečníka jsou ideální, protože vyžadují vlastně jen pravidelné zaštipování, které přispívá k jejich rozvětvení a rozkošatění.

Interiérovými květinami, které jsou schopny odolat rozličným škůdcům, jsou různé fíkusy. Navíc odstraňují škodliviny z ovzduší a zálibně na nich spočine oko každého estéta. Nenechávejte je nikdy stát ve vodě, to jim opravdu nesvědčí!

Fíkus

Jako vhodná volba pro interiér nikdy nezklame lopatkovec. Ačkoli pochází z Jižní Ameriky, zdomácněl již v mnoha českých bytech a kancelářích. Zásluhou svojí zásobárny vody zodpovědně plní i funkci osvěžovače vzduchu.

Jestliže si chcete do svého interiéru přinést závan pravěku, můžete zvolit některou z kapradin. Počítejte ale s tím, že kapradiny je nutné pravidelně zalévat a rosit, jsou totiž velmi citlivé na přeschnutí kořenů. Mezi těmito rostlinami vyniká třeba ledviník ztepilý, který umí pohlcovat řadu škodlivých imisí.

Rostliny nenáročné na péči, které potěší oči

Nikde samozřejmě není psáno, že ve vaší kanceláři nemůže mít svoje místo i rostlina, která sice nevyniká svojí schopností čistit ovzduší, na druhou stranu ve vás ale vyvolává o to větší radost. Phalaenopsis, Anthurium, Kalanchoe. To není nějaké čarodějnické zaklínadlo, ale tři velmi oblíbené hrnkové rostliny!

Kalanchoe

Pod označením Phalaenopsis se skrývá orchidej, jejíž pěstování zvládne každý. Stačí mít na paměti, že substrát v květináči by neměl nikdy vyschnout a zálivková voda patří do středu listové růžice.

Anturie budou také ozdobou vaší kanceláře, ale jsou o něco náročnější na zálivku, a to především v letních měsících. K životu potřebují světlejší stanoviště.

Konečně kalanchoe vyniká rozličnými barvami květů, kterými se honosí nejméně pět týdnů. Není také nijak náročná na péči, protože nepotřebuje mnoho vody.

Muži je chtějí taky!

Zatímco tyto rostliny jsou vhodné především pro kanceláře, kde pracují ženy, také muži by se neměli bát pořídit si květiny do interiéru. Protože se tak trochu počítá s tím, že pánové budou preferovat rostliny nenáročné na péči, které jim odpustí její občasné opomenutí, doporučit je možné tlustici, zamioculcas, exotický banánovník nebo vodomilnou pachiru!

Michaela Varausová

Jednou budu bydlet v pěkném domku s manželem, dětmi i zlatou retrívřicí Sissi. Spokojeny tam budou moje děti i její štěňata!

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře