Interiér

Kam uschovat cennosti? Elektronický sejf vybírejte s rozvahou

Mnoho lidí si myslí, že když mají na dveřích bezpečnostní zámek, že jim stačí pro ochranu jejich cenností a domácností. Opak je však pravdou a především v době dovolených. Je vhodné uzavřít pojištění, pořídit si trezor na cennosti, případně si pronajmout bezpečnostní schránku v bance do které si můžete uschovat důležité dokumenty a cennosti.

Základem je pojištění domácnosti

Máte-li již dlouho uzavřenou smlouvu o pojištění domácnosti, je vhodné udělat revizi, doplnit ji nebo také uzavřít pojištění nové. V případě, že vám od podpisu smlouvy přibylo mnoho cenností, může být vaše pojištění podhodnocené a vy na tom můžete být znevýhodněni.

Mimo zabezpečení domu nebo bytu vyžaduje pojišťovna u některých drahých předmětů ještě další zajištění, například umístění v trezoru.

Jaký vybrat trezor a kam jej umístit

I když si pořídíme sebelepší elektronický sejf nebo trezor,  není nám to nic platné, pokud není správně zabudován a zloděj si ho může jednoduše odnést. Trezor by měl být obezděn alespoň deseticentimetrovou vrstvou betonu. Nejlepší je v bytě ukotvit jej do podlahy nebo do zdi nebo jej do podlahy zabetonovat. Trezor zabudovaný do podlahy zloděj najde jen obtížně. Levnější trezory pořídíme okolo tří tisíc korun, ty dražší, elektronické za deset tisíc a více.

Elektronický sejf slouží pro uschování menších cenností, lze jej umístit nejen do podlahy, ale třeba i do nábytku, do zdi. Nábytkové trezory lze dle potřeby různě stěhovat. Skříňka je zpravidla jednoplášťová, z oceli a má moderní elektronický zámek s přehledným displejem a snadno ovladatelnou klávesnicí. Důležité je také správné ukotvení sejfu.

Trezory mají různé stupně bezpečnosti – třídy 0 až 6. Pro běžné dokumenty vám postačí třída 1. Pro uložení zbraní musí mít trezor i uzamykatelnou část. Bezpečnostní třídy trezorů se klasifikují podle norem EN 1143-1 nebo podle norem pro bezpečnostní schránky EN 14450.

Při výběru trezoru zvažte na co bude využíván a myslete i na jeho velikost. Vybrat si můžete i specifické vlastnosti trezoru jako je například odolnost proti trhavinám, proti vlámání či ohnivzdornost.

Důležité je také zámkové osazení trezoru, kterému málokdo věnuje pozornost. Elektronický sejf vybírejte  s rozvahou a vždy si vyberte kvalitní model, který váš majetek a cennosti skutečně ochrání. Pokud si vyberete variantu s elektronickým kombinačním zámkem, odpadnou vám starosti s tím, abyste neztratili klíče.

Levné necertifikované trezory nejsou trezory a sejfy tak, jak je známe. Rozhodně náš majetek neochrání, stejně jako plechové krabičky, které koupíte v železářství. Certifikáty jsou zárukou, že výrobek odpovídá určité bezpečnostní třídě a odolá po určitou dobu zlodějům.

Při výběru vhodného sejfu si dejte načas, rozhodně se vyplatí oslovit odborníka, který vám pomůže s výběrem konkrétního trezoru podle typu cenností, které do něj budeme ukládat. Jiný je potřeba na diamantové šperky po babičce a jiný potřebujeme na důležité smlouvy a dokumenty.

Petra Jelenová

„Žádný dům není tak malý, aby nepojal mnoho přátel.“

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře