Interiér

Jak vybrat mobilní klimatizaci? Poradíme, pro jaké typy prostor se hodí.

S rostoucími venkovními teplotami začíná být i uvnitř budovy příjemné teplo. Nejen, že topení již nemusíme zapínat, navíc otevíráme balkóny a okna. Pokud však venku nastanou neúnosná letní vedra, větrat již nemůžeme. Jedinou nadějí na příjemné domácí klima je domácí klimatizace.

Mnoho lidí si pořizuje mobilní klimatizaci již teď na jaře. Je to z toho důvodu, že mnoho prodejců nabízí velké předsezónní slevy nebo dopravu zdarma. Jak se ale neztratit v záplavě nabídek a vybrat tu správnou klimatizaci do požadovaného prostoru?

Kam chci klimatizaci umístit?

Mezi prvními otázkami, kterou bychom si měli položit je ta, zda chceme klimatizaci mít přes den v obývacím prostoru a v noci v ložnici. Nebo bude klimatizace umístěna ve velkém open space a bude klimatizovat několik stovek metrů krychlových prostoru. Pro první variantu doporučujeme jednoznačně mobilní klimatizace, které se díky kolečkům dají lehce převážet mezi místnostmi. Pro větší otevřený prostor budou vhodnější nástěnné nebo stropní klimatizace. Pokud však nechcete nebo nemůžete provádět stavební úpravy, stačí pořídit výkonnější mobilní klimatizaci.

Jak silnou klimatizaci potřebuji?

Pokud tedy vybíráte mobilní klimatizaci, měli byste sledovat dva základní údaje. Chladící výkon uváděný v britských jednotkách Btu/hod. Někteří výrobci jej uvádějí také v kW. A tepelný výkon, který je taktéž uváděn v kW. Důležitá je také velikost místnosti, podle níž si vybíráme výkon mobilní klimatizace. Výpočet chladícího výkonu klimatizace pro váš prostor je velice jednoduchý a snadno zjistíte, jak výkonnou klimatizaci potřebujete.

Kolik mohu do klimatizace investovat?

Tuto otázku si někteří pokládají jako první a je to správně. Čím více můžete do klimatizace investovat peněz, tím lepší a spokojenější bude výsledek. Existují však i takové klimatizace, které lze pořídit již od 6 tisíc Kč, a zvládnou zastat i silnější stroje. Jedním z nich je například skvělá mobilní klimatizace značky Trotec. Ta zvládne ochladit místnost o velikosti 65 m3 až na příjemných 16° C. Je dodávána s těsněním do oken, díky kterému nemusíte bourat zdi, a navíc funguje i jako síť proti hmyzu.

Co víc si přát?

V dnešní době již klimatizace nejsou jen o chlazení vzduchu. Existují i přístroje 3v1, které fungují jako klimatizace, odvlhčovač a ventilátor v jednom. Nebo 4v1, které mají navíc zabudovanou i čističku vzduchu. Na co tak kupovat více přístrojů, když je může mít v jednom krásném kousku.

Redakce BDLN.CZ

Denně aktualizovaný online magazín o bydlení a všem pro váš krásnější domov. Praktické články, inspirace, finanční tipy i konkrétní návody pro zařizování moderního domu či bytu.

1 komentář

Klikněte pro přidání komentáře

  • Dříve jsem nechtěl o mobilní klimatizaci ani slyšel a spíše jsem chtěl integrovanou, která nebude moc překážet. Pořizovací cena a hlavně cena instalace je dost drahá, takže jsem po přečtení článku na https://homezin.cz/media/jak-vybrat-klimatizaci změnil názor a rozhodl se, že dám mobilní klimatizaci šanci. Pořídím si ji však až příští rok na nadcházející letní sezonu.