Interiér

Spoří energii? Prozkoumejte výhody a nevýhody LED žárovek

Někdo na ně nedá dopustit, jinému se jen při vyslovení spojení LED žárovky paradoxně zatmívá před očima. Porovnali jsme pro vás jejich výhody a nevýhody a spočítali, kolik mohou obyčejné rodině během roku ušetřit.

Výhody LED žárovek

  • Největší udávanou výhodou je úspora energie. Některé optimistické výzkumy uvádějí, že LED žárovky jsou schopné při srovnání s jiným typem osvětlení ušetřit až 90 % elektrické energie. Příznivým důsledkem pro spotřebitele jsou pak výrazně nižší platby za energie v práci i v domácnosti.
  • LED žárovka s vámi zestárne. Oproti dříve běžným lineárním halogenovým žárovkám, které měly životnost přibližně 2 000 hodin, se životnost LED žárovek udává v rozmezí 30-80 000 hodin. To představuje časový úsek 10 a více let. LED žárovky mají také větší výdrž s ohledem na možnost mechanického poškození a vibrace.
  • Svítivost LED žárovek je až 10krát větší než u dřívější žárovky.
  • LED žárovky nejsou citlivé na časté vypínání a zapínání. Jistě si vzpomenete na napomínání svých rodičů, abyste zbytečně „neblikali“, protože žárovka jinak shoří. Někdo to patrně zažil i na vlastní kůži. S LED žárovkami můžete zhasínat a rozsvěcet podle libosti.
  • Zelení mají dnes zelenou! LED žárovky oproti svým předchůdkyním neobsahují žádné toxické látky, olovo nebo rtuť, takže také jejich recyklace nepředstavuje žádný problém.
  • LED žárovky nevyzařují UV, takže před nimi není nutné chránit cenné předměty v muzeích nebo galeriích.
  • Na rozdíl od klasické žárovky byste v LED žárovkách nenašli žádná vlákna, která se musí zahřát, než dojde k plnému rozsvícení žárovky. Jednoduše svítí ihned na plný výkon!

Nevýhody LED žárovek

  • Za kvalitu si musíte připlatit. Pořízení LED žárovek vyjde o něco dráž než koupě obvyklého světelného zdroje. Doba však jde mílovými kroky kupředu a dá se odůvodněně předpokládat, že se bude v průběhu času cena snižovat.
  • Pro napájení je nezbytné udržet správnou polaritu a hodnotu napětí.
  • Nejen životnost různých živočišných druhů, ale také LED žárovek je úzce spojena s teplotou. Jestliže jsou využívány na samé hranici proudových specifikací, může dojít k přehřátí LED pouzdra a následnému selhání. Při vyšších teplotách je tudíž nutné garantovat i odpovídající chlazení. To platí především pro automobily a zařízení, jež jsou určena k lékařským či vojenským účelům.

Příklad k zamyšlení

Návratnost investice do LED žárovky lze patrně nejlépe demonstrovat na jejím využití v místnosti, kde se nejvíce svítí. Tou bývá obývák. Když se porozhlédnete při návštěvách svých známých, pravděpodobně zjistíte, že zpravidla se tu využívají dvě 60 W žárovky. Svítit se tu může asi 3 hodiny denně 330 dní v roce, když vezmeme v potaz nějakou dovolenou. Průměrnou sazbu za 1 kWh počítám 4,50 Kč. Na internetu je možné najít rozličné kalkulačky úspor, které po zadání těchto údajů spočítají, že pomocí LED žárovek se v daném případě ročně uspoří 490 Kč. Další úsporu pak představuje skutečnost, že opravdu vydrží svítit mnohem déle.

Člověk je tvor konzervativní a často se brání změně, která mu může přinést ulehčení, jen ze zvyku.

Michaela Varausová

Jednou budu bydlet v pěkném domku s manželem, dětmi i zlatou retrívřicí Sissi. Spokojeny tam budou moje děti i její štěňata!

1 komentář

Klikněte pro přidání komentáře