Když už se mšice jednou objeví, je nutné s nimi skoncovat, a to nemilosrdně. Jak ale mšice odhalit a jak s nimi následně bojovat? Poradíme vám. Vaše keře a květiny tak zůstanou v bezpečí.
Nebezpečný škůdce
Ve světě je známo přes tři tisíce druhů mšic. Jedna třetina se jich vyskytuje právě v Evropě. Tito škůdci dorůstají do velikosti dvou až deseti milimetrů, mají měkké většinou zelené tělo. Na napadené rostlině vytvoří velký shluk a velmi rychle se množí. Pokud dojde k jejich přemnožení, samicím narostou křídla a vydají se založit novou kolonii.
Rostlinu vysají
Nejraději mají mšice mladé listy a pupeny, z nich pak sají šťávu, a tím je připravují o živiny a oslabují je. Napadené listy jsou následně zkroucené a nové pupeny mají nepravidelný tvar. Listy rostliny taky postupně ztrácí barvu, a pokud se podíváte na spodní stranu, uvidíte právě škůdce. Mšice z rostlin vysají víc cukru, než dokážou zpracovat, proto vylučují sladkou lepkavou tekutinu zvanou medovnice. Tu mají rádi mravenci, včely a mouchy. Tento sladký povlak na listech je však i základnou pro růst houbových chorob.
Jak s nimi bojovat
Bojovat proti mšicím se dá třemi způsoby. Záleží, jak moc se na vašich rostlinách přemnožily. Pokud jich je zatím málo. Můžete použít ochranné přípravky na přírodní bázi. Kdo má však mšic doslova plnou zahradu, musí sáhnout po chemii. Vyzkoušet můžete například přípravek Bros na mšice, se kterým účinkuje velice dobře. V případě velkého zamoření mšicemi se doporučuje nepoužívat stále stejný chemický prostředek – mšice by se mohly vůči němu stát odolnými. Třetí variantou je nasazení přírodního predátora, jako je slunéčko sedmitečné, zlatoočko nebo parazitická vosička.
Důležité je rostliny pravidelně kontrolovat pokud se mšice znovu objeví, ozdravnou kůru je nutné zopakovat. Kromě osvědčených způsobů však můžete vyzkoušet i rady, které se tradují z generace na generaci. Proti mšicím prý pomáhá roztok z vylouhovaných nedopalků, údajně zabere i rozpuštěné mýdlo ve vodě, nebo voda s jarem. Druhý den po aplikaci je však nutné listy rostliny omýt. Jar ani mýdlo jim totiž příliš nesvědčí. Zatočit se mšicemi by však měl i nálev z kopřiv nebo česnek rozmačkaný ve vodě.
S plevelem je třeba pořádně zatočit. Já používám delší dobu ochranu proti plevelu, kterou čas od času objednám online na https://www.agrotex.cz/katalog/dle-ucelu/proti-plevelu. Za poslední roky se mi do obchodních center totiž vůbec nechce chodit. A nemusí to být ani tou vymyšlenou nemocí, která už roky koluje po internetu. Prostě se mezi lidmi necítím dobře.
Rychlost a kvalita je při zabezpečení baráku důležitá. Já o tom vím své. Pořídila jsem si do domu kvalitní housle, na které tak ráda hraji po večerech. Zapomněla jsem si ale na večer zatáhnout https://svetstineni.cz/textilni-roletky.html Textilní roletky a průser byl málem na světě. Štěstím je, že máme na baráku všude nainstalované kamery, a tak byl zloděj rychle identifikován a dopaden.