Interiér

Zvlhčovače vzduchu jsou populární. Otázka je, zda-li vážně pomáhají?

Zvlhčovače vzduchu si pořizujeme zpravidla proto, aby se nám dýchalo lépe. Paradoxem je, že těm, kteří to skutečně potřebují, mohou spíše uškodit. Suchý vzduch škodí především alergikům a lidé si do domácností pořizují zvlhčovače vzduchu, s tím, že je zbaví obtíží. Někdy však dojde k pravému opaku. Je potřeba je používat správně.

Suchý vzduch neškodí vždy

Obvyklá vlhkost vzduchu v domácnostech je 20-70%. Během zimy vinou vytápění klesne vlhkost vzduchu a způsobuje rozpraskání rtů, suchou kůži, dráždění nosních dutin, zhoršení astma. Zvlhčovače mají za úkol vrátit do domova správnou vláhu, nasycený vzduch vás zbaví bolestí hlavy či zklidní podrážděné nosní dutiny. Máte-li problém s alergiemi, než si zvlhčovač vzduchu zakoupíte, poraďte se se svým lékařem.

Hygrometr

Alergenům, jako jsou například roztoči prachu, se daří ve vlhku. Zvlhčovače vzduchu vytváří pro tyto roztoče ideální podmínky pro jejich přežití. Je proto vhodné udržovat vlhkost 30 až 40 %. Vlhkost v místnosti lze kontrolovat hygrometrem. Pořídíte-li si moderní zvlhčovače vzduchu, ty měří vlhkost samy a při dosažení nastavené vlhkosti se automaticky vypnou nebo naopak zapnou. Filtr zvlhčovače pravidelně čistěte a vyměňujte. Používejte demineralizovanou nebo destilovanou vodu. Zamezíte tak množení roztočů a bakterií přímo ve zvlhčovači.

Jak správně vybrat zvlhčovače vzduchu?

V obchodech je celá řada zvlhčovačů vzduchu, které se liší cenou i kvalitou. Přístroj vybírejte u ověřeného prodejce, prohlédněte si ho v kamenné prodejně a pokud je určen do dětského pokoje, poraďte se s lékařem. Rozhodně nekupujte levné zvlhčovače! Nemají potřebné funkce a velmi těžce rozpoznáte správnou vlhkost vzduchu v místnosti. Investovat do zvlhčovače se vyplatí, nicméně s jeho výběrem rozhodně nespěchejte a vyberte si ten kvalitní, který bude splňovat vaše požadavky a hodí se do dětského pokoje nebo ložnice, kde jej budete využívat nejméně tři měsíce v roce.

Před nákupem je potřeba vědět, do jak velké místnosti bude zvlhčovač umístěn, jak hlučný má provoz, jaké má zvlhčovač zabudované funkce a v neposlední řadě jeho vzhled.

Domácí aromaterapie

V nabídce nalezneme zvlhčovače vzduchu, které zvlhčují sterilní párou, chladnou párou nebo ultrazvukem. Vhodné je investovat do modelu s regulací vlhkosti. Pokud si vyberete zvlhčovač se sterilní párou, není potřeba neustále vyměňovat spotřební materiál. Veškeré nečistoty se zachycují v odpařovací misce. Pro pohodlné ovládání by měl mít dálkové ovládání. Další žádanou funkcí u kvalitních přístrojů je ionizátor. Vyšší procento záporných iontů je prospěšná našemu zdraví a ty produkuje vestavěný ionizátor. Tato funkce se dá vypnout a zapnout dle potřeby. Kvalitní zvlhčovače vám nabídnou také funkci aromaterapie, kdy lze do něj přidat eukalyptový či jiné esenciální oleje. Velikost nádržky ovlivňuje délku funkčnosti zvlhčovače. Pokud dojde voda, přístroj se nezapne. Výkon přístroje se určuje dle emisí páry, kolik gramů páry je vyrobeno za hodinu činnosti přístroje.

Tomáš Rozehnal

Postavil jsem dům, teď už mi zbývá jen zasadit strom a zplodit syna. Ne nutně v tomto pořadí.

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře