Reality

Chcete do pražské novostavby? Koupě bytu v novostavbě má i nevýhody

Chystáte se investovat do bydlení prostřednictvím koupě bytu v pražské novostavbě? To není rozhodně malá investice a je ji třeba důkladně zvážit. Nenechte se okouzlit moderním designem a čistotou. Pražské novostavby mají celou řadu nevýhod.

Nefunguje? Reklamujte!

Obecně platí, že výhod pořízení nového bytu je celá řada, není však možné podceňovat ani některé nevýhody. Mezi nejčastěji využívané výhody patří skutečnost, že stavební součásti, které v novém bytě nefungují, je možné reklamovat. Každý nedodělek lze u prodávajícího reklamovat úplně stejným způsobem, jako je to možné u kterékoli jiné spotřební věci. Pak již rozhodují především vaše komunikační dovednosti a přesvědčovací schopnosti, zda bude reklamace úspěšná. A pozor, některé nedostatky se projeví až časem, například s příchodem tuhé zimy.

Odhad v pohodě

Za předpokladu, že zakoupíte nový byt ještě v etapě výstavby, máte často možnost podílet se na jeho konečné podobě, standardech, uspořádání i vybavení. Nic vám nebrání, abyste si svoje budoucí bydlení uspořádali k obrazu svému. Každý, kdo si někdy zařizoval hypoteční úvěr, jistě potvrdí, kolik starostí a problémů to s sebou většinou přináší. Člověk, jenž si pořizuje nový byt, by však neměl mít potíže s odhadem ceny nemovitosti. Odhadce totiž při určování ceny bere ohled na to, za jakou částku se prodávají identické byty v této lokalitě, což má za důsledek, že se konečná cena nebude příliš odlišovat od kupní. U starších bytů tomu zpravidla bývá tak, že je odhadní cena nemovitosti nižší oproti té kupní. Mnoho developerů navíc stavějících pražské novostavby spolupracuje přímo s bankami. S odhady tak nebývá problém.

Pražské novostavby jako malá městečka

Výstavba nových bytů se děje za využití moderních postupů, technologií a stavebních materiálů. Vlastník podobného bytu tudíž může počítat s úsporami na platbách za energii a služby. Konečně kvalita života v nových bytech je o poznání vyšší oproti těm starším. Nové byty pochopitelně nejsou budovány izolovaně, ale jsou součástí větších projektů bytové výstavby. Nová sídliště a pražské novostavby dnes musí disponovat třeba odpovídajícím počtem parkovacích míst. Domy, které mají více než čtyři podlaží, musí mít výtah. Do projektů nutně patří také dětská hřiště. To vše zaručuje lepší kvalitu života v novém bytě.

V některých případech trápí pražské novostavby také zvýšené riziko krádeží, například vykrádání sklepních kójí. Jedná se o časový úsek, než se lidé nastěhují a než pracovní síla v podobě dělníků ze zahraničí odejde.

Nevýhody nových bytů

V potaz je při promýšlení investice do nového bytu třeba brát i různé nevýhody. Nic není jen růžové! K největším problémům patří kvalita provedení, když v současné době není v České republice pohříchu samozřejmostí, takže kupující posléze musí investovat energii do nahlašování závad. Pražské novostavby jsou dnes budovány především na okrajích měst, což zhoršuje jejich dopravní dostupnost. Také pohled z okna nebývá v těchto oblastech pohlazením pro oči romantika. Jestliže v lokalitě zájem o nové byty poklesne, je se nutné často smířit i s tím, že některé sliby nebudou uvedeny v praxi. Pokud jste třeba počítali s vybudováním školky pro vaše děti, můžete být zklamáni. Nepříznivě se však může vyvinout i opačná situace, kdy naopak počet uchazečů o bydlení v dané lokalitě poroste. Brzy můžete zjistit, že úchvatný výhled do přírody, jenž byl jedním z motivů vaší koupě, je nahrazen výhledem na rychle rostoucí staveniště. Pochopitelné pak je, že nové byty jsou značně dražší oproti těm ve starší zástavbě. Katalogová cena nových bytů bývá navíc často nadsazena.

Investujte uvážlivě!

Po zvážení všech pro a proti je jen na vás, jestli budete do nového bytu investovat svoje prostředky. Pamatujte na to, že před samotnou koupí je třeba získat si co nejvíce dostupných informací a teprve pak se rozhodnout. Tato investice rozhodně není vždy sázkou na jistotu.

Michaela Varausová

Jednou budu bydlet v pěkném domku s manželem, dětmi i zlatou retrívřicí Sissi. Spokojeny tam budou moje děti i její štěňata!

2 komentáře

Klikněte pro přidání komentáře

  • Také jsme se rozmýšleli, jestli jít do novostavby a nebo koupit starší rodinný dům a provést rekonstrukci. Asi po půl roce jsme narazili na projekt od firmy http://novostavby.com/ A docela se nám to zamlouvalo, tak jsme do toho šli. A jsme zatím spokojeni 🙂

  • Tak určitě obojí má svoje výhody, staré či nové. Akorát, že u starého domu nikdy nevíte, jak je to se statikou a střechou. Je to docela risk pořizovat starý dům, a proto se dnes určitě vyplatí domy nové. My jsme sháněli nový barák u https://www.eurobydleni.cz/reality/praha/ Ale dalo to práce. Dneska něco sehnat je fakt porod… :/