Reality

Daň z nabytí nemovitých věcí vám může zavařit

Od podzimu 2016 musí daň z nabytí nemovitých věcí platit kupující. To znamená, že tyto náklady bude nutné platit nad rámec kupní ceny. Čtěte dále a zjistěte, co vše to pro vás v pozici kupce znamená. Může vám to ušetřit peníze!

Novela zákona může kupujícímu pěkně zavařit!

Zákon zakotvující fakt, že daň z nabytí nemovitosti (dřív daň z převodu nemovitostí) platí kupující, vstupuje v platnost 1. října 2016. Protože však běžná koupě trvá zhruba tři měsíce, je takřka jisté, že u nemovitostí, které jsou zarezervovány v průběhu léta, bude daň z nabytí placená až v průběhu podzimu. Myslíte si, že se jedná o informaci, která není až tak důležitá? V tom případě vězte, že vaše peněženka může zaznamenat velmi citelné krvácení! Právě v současnosti je nákup nemovitosti s ohledem na tuto daň z nabytí velmi rizikový a je třeba vždy vše důkladně promyslet!

Kšeft je kšeft

Prodávající totiž při určování kupní ceny nemovitosti většinou počítali s touto daní, a proto ji zahrnuli do celkové ceny. Nyní se však situace změnila a čtyřprocentní daň padá na váš vrub! To znamená, že kupříkladu z bytu, jenž má cenu dva miliony korun, budete muset odvést daň z nabytí nemovitosti ve výši 80 tisíc korun. Nepočítejte přitom s tím, že vám s touto nečekanou daňovou povinností pomůže banka. Bankovní instituce sice deklarovaly, že s financováním daně z nabytí nemovitých věcí kupujícím pomůžou, nebude to ale platit pro lidi, kteří si hypoteční úvěr sjednali v létě. V případě, že budete spoléhat na dobré morální vlastnosti prodávajícího, můžete lehce zaplakat nad výdělkem. Často tu totiž především platí, že kšeft je kšeft!

Platbu daně z nabytí nemovitých věcí je třeba ošetřit ve smlouvách

Existuje vůbec nějaká cesta, kterou se můžete dostat z této pasti ven? Není to nakonec až tak složité! Je třeba si pohlídat, aby bylo v rezervační smlouvě i těch, které budou následovat, uvedeno, že v okamžiku, kdy vstoupí výše rozebraná novela zákona v platnost, dojde k ponížení kupní ceny o sumu, jež zde byla započtena kvůli povinnosti uhradit daň.

Sazba daně z nabytí nemovitých věcí činí 4 % ze základu daně, přičemž základem daně je cena nemovitosti. Při koupi nemovitosti v ceně 2 000 000 Kč zaplatí kupující daň ve výši 80 000 Kč.

Daň z nabytí nemovitých věcí a advokátní úschova

Již v minulosti docházelo poměrně často k tomu, že byla daň z nabytí placená přímo z úschovy, do níž byla složena kupní cena nemovitosti. Zodpovědný kupující si tímto způsobem garantoval, že k zaplacení daně ze strany prodávajícího skutečně dojde. Měl na tom svůj zájem, protože za tuto platbu ručil. Stejným způsobem by měla platba proběhnout také ve chvíli, kdy novela vstoupí v platnost. Myslíte si, že bude problematické přimět prodejce, aby na takové znění smlouvy byl ochoten přistoupit? Nemělo by tomu tak být! Chystaná změna má totiž potenciál na jisté časové období zpomalit trh s realitami, a to jistě v zájmu prodávajícího není.

Dotýká se změna cen?

Obecně je možné konstatovat, že tato změna v hrazení daně z nabytí nemovitých věcí učiní koupi vlastního bydlení záležitostí ještě finančně náročnější než dosud. Kvůli vysokému zájmu o nemovitosti dnes prodávající v podstatě nemají důvod, aby šli s cenou svých prodejních cen o čtyři procenta níže. Je sice poměrně příznivou zprávou, že většina bank proklamuje budoucí možnost zaplatit daň z hypotečního úvěru, pro kupující, kteří si jsou nuceni zapůjčit více než 80 procent z ceny nemovitosti, se však přesto jedná o další možný problém.

Jana Lohnická

Jsem tvořivá a zvědavá osůbka s hromadou energie, které miluje teplo rodinného krbu, kvalitní českou kuchyni a seriál Hra o trůny.

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře