Reality

Jak v dnešní době efektivně spořit na bydlení? Objevte podílové fondy!

Víte, kam si začít spořit, aby se vaše peníze na bydlení zhodnocovaly?

Bydlení je drahé

Každý, kdo chce bydlet ve vlastním, potvrdí, že bydlení je finančně náročné. Získat hypotéku je složité a ceny rostou. Když se vám podaří najít vhodnou nemovitost, často musíte počítat s dalšími výdaji do stavebních úprav a vybavení. Jakmile se vše ve finále sečte, člověk se nestačí divit, o kolik dražší je vlastní bydlení v porovnání s pronájmem. V praxi to znamená, že každá ušetřená a naspořená koruna se hodí.

Pokud zrovna přemýšlíte nad tím, jak vaše volné finanční prostředky uložit a efektivně zhodnotit, aby byly připraveny na budoucí výdaje, máme pro vás velmi zajímavý tip! Hodit se bude každému bez ohledu na to, kolik má ušetřeno a zda-li si chce koupit celý dům, nebo jen nový stůl do kuchyně.

Kam začít spořit?

Ukládat si peníze pod polštář skutečně není cesta k jejich zhodnocení. Bohužel to stejné platí také u spořících účtů. Sazby dlouhodobě klesají a peníze se prakticky nezhodnocují. Je nutné začít hledat alternativy a jednou z těch velmi oblíbených v České republice je investování do podílových fondů. Pokud nevíte, co jsou to podílové fondy a jak fungují, doporučuji vám podívat se na web fondik.cz, kde najdete všechny důležité informace na jednom místě.

Ve zkratce jsou podílové fondy formou kolektivního investování. Fond spravuje investiční společnost (například banka) dle určené strategie. Cílem je zhodnocení investic, které do fondu vkládají jednorázově či dlouhodobě investoři. Fondy se liší aktivy, rizikovostí, výkonem i doporučenou dobou investice.

V široké nabídce různých investičních společností však většinou není problém najít takový fond, který vám bude vyhovovat. Řadíte-li se mezi opatrné investory a doopravdy pouze hledáte o něco vyšší zhodnocení, než vám mohou nabídnout spořící účty, má smysl vybírat z konzervativních fondů s krátkým investičním horizontem. Mezi ty se řadí například fondy peněžního trhu. Tento druh fondů patří v České republice k těm nejoblíbenějším a výkon dokáže v drtivé většině případů pokrýt inflaci.

Vše je dobré předem promyslet

Pro krátkodobé investice jsou fondy peněžního trhu opravdu vhodné. Předem je dobré rozmyslet si, kdy budete peníze na bydlení potřebovat. V opačném případě byste mohli potřebovat peníze v moment, kdy to pro vás kvůli situaci na trhu nebude výhodné. Na základě vašeho zvážení se můžete rozhodnout, na jak dlouho chcete investovat a jaký typ fondů je pro vás vhodný. Investice do fondů zůstává po celou dobu likvidní. Jinými slovy můžete peníze, které jste vložili na účet podílového fondu, mít během několika dní na základě žádosti zpět.

Jak začít investovat do podílových fondů?

Dobrá zpráva! Nemusíte být zkušený investor a už vůbec nemusíte studovat finanční příručky a ekonomické učebnice. Investování do podílových fondů je jednoduché a dostupné. Stačí si vybrat investiční společnost a prohlédnout si, co nabízí. U celé řady společností můžete začít investovat od velmi nízkých částek (300 až 500 Kč měsíčně).

Nepřehlížejte příležitosti

Do podílových fondů investuje v dnešní době každý sedmý Čech a rozhodně to není náhoda. Spoření se vám v případě volby špatného produktu může paradoxně zásadně prodražit, a proto dává smysl si o všech možnostech něco zjistit. Podílové fondy si zaslouží pozornost. V delším časovém horizontu jsou v porovnání s jinými možnostmi investování a spoření peněz velmi atraktivní cestou ke zhodnocení. Doopravdy nezáleží na tom, zda-li chcete stavět dům, nebo jen potřebujete nový nábytek. Vždy se vám vyplatí spořit peníze chytře a ukládat je tam, kde jejich hodnota bude při vámi přijatelném riziku růst. Podílové fondy jsou skvělou investiční příležitostí pro každého včetně lidí bez velkého počátečního kapitálu. K tomu, abyste se mohli těšit z výhod podílových fondů, nemusíte mít s investováním prakticky žádné zkušenosti.

Michaela Varausová

Jednou budu bydlet v pěkném domku s manželem, dětmi i zlatou retrívřicí Sissi. Spokojeny tam budou moje děti i její štěňata!

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře