Reality

Invalidovna na prodej! Minimální cena stanovena na 637 milionů Kč

Objekt pražské Invalidovny v ulici Sokolovská, Praha 8, který dlouhodobě hledá využití a majitele, je nyní na prodej. Jaká je historie tohoto památkového skvostu a v jakém stavu nemovitost vlastně je?

Invalidovna jako ubytování válečných invalidů

Invalidovna je rozsáhlý barokní objekt, který byl projektován v letech 1731 až 1737. Původní plány počítaly s mnohem větším objektem, výsledek reprezentuje přibližně devítinu původního záměru. Budova sloužila pro ubytování válečných invalidů a byla schopná fungovat prakticky samostatně bez spojení s okolním světem. V rámci objektu byly například zahrady pro pěstování zeleniny. Sám jsem byl Invalidovnu navštívit v rámci květnového festivalu Open House Praha 2016 a musím říct, že je v opravdu špatném technickém stavu, což ostatně potvrzuje i text inzerátu, který se nyní v souvislosti s prodejem objevil na Sreality. Na prodej objektu bylo vypsáno výběrové řízení. Minimální cena v následné aukci za nemovitost je stanovena na zajímavých 637 689 000 Kč.

Invalidovna

Invalidovna

Pro filmaře ano, pro investora těžko říct

V objektu se natáčela celá řada záběrů pro různé filmy, za všechny můžeme jmenovat například oscarový Amadeus. Do roku 2002 sloužila Invalidovna jako Vojenské muzeum, byla však zasažena povodní. Kvůli tomu jsou například v prvním nadzemním podlaží omítky oklepané až do výšky 3 metrů. V letech 2009 až 2010 proběhla částečná rekonstrukce objektu, obnoveno bylo především průčelí stavby včetně oken, zrekonstruována byla také část střechy. To však nic nemění na tom, že velká část budovy je na konci životnosti, případně je zcela neobyvatelná. Některé místnosti a části jsou využívány jako sklady, archivy a dílny. Vytápění objektu není funkční, stejně jako přípojky. Pokud vás ani to neodradí, podívejte se na web Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), kde jsou vypsány veškeré detaily. Nabídky na koupi Invalidovny můžete podat do 8. srpna 2016 do 8 hodin.

Invalidovna

Invalidovna

Robert Novák

Už jako malý jsem sledoval Receptář a zpíval si o tom, jaký je sousedovic Toníček. Jsem kutil a člověk, který s radostí zkrášluje vlastní bydlení podle posledních trendů.

1 komentář

Klikněte pro přidání komentáře

  • Tak teď už je venku zpráva, že Invalidovna by mohla zůstat státu, protože ji chtějí převzít památkáři, což by za mě bylo ideální řešení. Taková budova by v rukou soukromého vlastníka nedopadla dobře.