Jaká je běžná výše provize realitní kanceláře při prodeji nemovitosti?
Reality

Jaká je běžná výše provize realitní kanceláře při prodeji nemovitosti?

Zajímá vás, jak velkou provizi si účtuje realitní kancelář? Zmapovali jsme český trh a nabídky jednotlivých realitních kanceláří, abychom vám přinesli několik praktických tipů pro jednání s realitkou a výhodný prodej nemovitosti.

Jakou provizi si účtuje realitní kancelář?

Někomu se to sice nemusí líbit, ale je to realita dneška. Pokud nechcete zbytečně riskovat a ztrácet čas, při prodeji i koupi nemovitosti se bez zprostředkování ze strany profesionální realitní kanceláře v podstatě neobejdete. Provize realitních kanceláří za zprostředkování obchodu a služby za ni poskytované se však od sebe dost výrazně liší a jsou určitě jedním z vodítek, podle kterých bychom se měli při jejím výběru řídit.

Jaká je běžná výše provize?

Realitní kanceláři rozhodně nezaplatíme sumu podle svého vlastního uvážení, protože provize realitní kanceláři je záležitostí smluvní. Jaká je běžná výše provize realitní kanceláře? Při prodeji nemovitosti se pohybuje obvykle mezi 3 až 6 % z konečné prodejní ceny. Zde je třeba zdůraznit, že tato cena může být i poměrně výrazně odlišná od původně navrhované ceny, protože nic nebrání tomu, abyste se s potenciálním kupcem dohodli na jejím snížení. Realitky, které požadují provizi 7 a více %, jsou považovány za již poměrně dost drahé.

Provize realitní kanceláře musí být zasloužená

Je samozřejmé, že za provizi zákazník očekává, že se mu dostane určitých služeb. Svoji provizi by si totiž měla každá realitní kancelář zasloužit! V ceně provize je nábor zakázky, její prezentace, ale i prohlídky s možnými kupci. Součástí ceny provize bývá právní servis, tedy minimálně vypracování:

 • Dohody o složení finanční jistiny
 • Smlouvy o budoucí kupní smlouvě
 • Kupní smlouvy
 • Znaleckého posudku pro výpočet daně z převodu nemovitosti
 • Další potřebné písemnosti dle typu prodeje

Realitní kancelář by měla pomoci s právními záležitostmi, jež jsou při převodu nemovitosti nezbytné. Při podpisu smlouvy je samozřejmě třeba věnovat odpovídající pozornost jejímu znění.

Ze strany nesolidních realitních kanceláří bývá užíván malý fígl, jenž spočívá v cíleně nevýrazném uvedení formule „provize bez DPH“. Dnes je DPH určena na 21 %. Pamatujte na to při uzavírání smlouvy s kanceláří a předejdete tak možnému nepříjemnému překvapení!

Provize realitních kanceláří je lépší stanovit v procentech

Napadlo vás někdy, proč je provize stanovena v procentech a nikoli na nějakou pevně stanovenou sumu? Je to takto spravedlivější. V okamžiku, kdy se obrátíte na nějakou realitní kancelář se žádostí o zprostředkování prodeje, jste se stali svým způsobem partnery. V tu chvíli se v případě dohody s kupující stranou nemusíte ohlížet na nějakou pevně stanovenou provizi u realitní kanceláře. Když klesne prodejní částka, sníží se i provize. Vy navíc získáte jistotu, že realitní kancelář bude mít stejný zájem jako vy na tom, aby byla prodejní částka co nejvyšší, protože provize realitní kanceláře je přece stanovena od výše prodejní částky. Prodávající se nemusí obávat toho, že realitní kancelář prodá jeho nemovitost pod cenou, protože pevně stanovená provize jí stejně nemůže utéci.

Kdo platí provizi?

Myslíte si, že provizi by měl zaplatit kupující? To jste na velkém omylu! Platba provize je záležitostí prodávajícího a kupec se často její přesnou výši ani nedozví. Do ceny, za kterou je nemovitost prodávána, je zpravidla již zahrnuta i provize. Kdy je vhodné její platbu realitní kanceláři provést? Většinou se tak děje teprve po dokončení obchodního případu, když už prodávající svoji nemovitost převedl a získal také plnou kupní cenu. Mechanismus převodu peněz by měl být ukotven například ve Smlouvě o úschově. Je to jednoduché, jestliže se neuskuteční žádný obchod, neplatíte také provizi realitní kanceláři.

Michaela Varausová

Jednou budu bydlet v pěkném domku s manželem, dětmi i zlatou retrívřicí Sissi. Spokojeny tam budou moje děti i její štěňata!

3 komentáře

Klikněte pro přidání komentáře

 • Dobrý den, takže při zprostředkování zajištění např. bytu v podnájmu tím pádem platí provizi RK jak nájemce i podnájemník, když je v každé nabídce provize RK zmíněna nebo je to tentokrát na bedrech podnájemníka?

  Máme zkušenost s prodejem přes opavskou MM realtiy pobočku, kde jsme se pohybovali pod zmíněných 5%, což bylo docela ještě férové, protože byt nám stál delší dobu nepoužívaný a ztráceli jsme peníze za potenciální nájmy a prostě prázdné místnosti. Když si pak spočtete náklady na prázdný byt, resp. spíše ztráty z něj, je provize RK prostě akceptovatelná a jasná věc. Sami třeba nevíme, jaké náklady má makléř s vystavením nemovitosti na srealitách a jiných realitních serverech. Asi to je o domluvě realitky? Kdo ví.

   • A to, prosím, Pavlo S. proč? Neměl by snad služby RK hradit ten, kdo si je sjednal? To by snad bylo z logiky věci… Naopak hradit provizi za něco, co jsem si neobjednala… je dle mého pěkná sviňárna!