Reality

Jaké nevýhody přináší nebytový prostor typu ateliér a studio?

Při hledání vhodného bydlení můžete občas natrefit na nabídky nebytových prostor jako jsou ateliéry a studia k bydlení. Jejich cena je lákavé, ale je zapotřebí vidět i nevýhody!

Seznamte se předem

Ateliéry i studia jsou nabízeny k prodeji a občas také k dlouhodobému pronájmu. Ačkoliv jde o nemovitost, která se často od klasického bytu nijak neliší, může mít toto bydlení řadu nevýhod, se kterými je vhodné se seznámit dříve, než si tento nebytový prostor koupíte či pronajmete.

Bydlení v ateliéru či ve studiu a jeho nevýhody

Ateliér či studio je nebytový prostor, který je vybaven koupelnou i kuchyní. Tato nebytová jednotka zpravidla splňuje pravidla pro bydlení, ale například kvůli umístění či hlučnosti nebo pouze menšímu dosahu slunečního svitu, je zkolaudována jako nebytový prostor, ale z pohledu umístění nebo dispozice nejsou vhodné pro využití jako kancelář. Proto byl pro tyto nebytové prostory vymyšlen název ateliér či studio.

Bydlení v ateliéru nebo ve studiu je nevýhodné také z hlediska hygienických norem, které nesplňuje a prostor by tak neměl být trvale obýván. Další nevýhodou je to, že pokud užíváte nebytový prostor pro bydlení, užíváte jej v rozporu s kolaudačním zákonem a může vás čekat nemalá pokuta. V novele zákona o evidenci obyvatel mělo být umožněno přihlásit se do nebytového prostoru k trvalému bydlišti, ale nakonec se tato změna do novely nepromítla. Chcete-li se přihlásit k trvalému pobytu, musí dojít k rekolaudaci na bytové prostory.

Další nevýhodou je problém se získáním hypotéky na koupi ateliéru nebo studia, protože banky nepovažují tyto nebytové prostory za adekvátní zástavu.

Ateliéry taky oproti klasickému bytu ztrácejí časem na hodnotě a obtížně se na ně shání kupec. K těmto nebytovým prostorům zpravidla také nenáleží garáž nebo sklep, což může řadě lidem vadit.

Co dělat, pokud jsme nebytový prostor zakoupili?

Informace o tom, k jakému účelu je stavba či prostor zkolaudován vám sdělí v Katastru nemovitostí, případně v kolaudačním rozhodnutí, jehož kopie je uložena na stavebním úřadě.

V případě, že jste si ateliér či studio přeci jen pořídili, můžete doufat, že vás nečekají žádné problémy s tím, že tento prostor obýváte. Další možností je požádat o zmíněnou rekolaudaci, pokud prostor splňuje všechny podmínky. V případě že ne, je potřeba požádat o stavební povolení a provést potřebné úpravy. K souhlasu se změnou využití prostor je potřeba mít 100% souhlas ostatních vlastníků bytových jednotek.

Pokud se rozhodnete ateliér nebo studio pronajímat, musíte mít vhodnou smlouvu. Zde se nejedná o bytovou, ale nebytovou jednotku, takže musí být tomu přizpůsobena smlouva o pronájmu nebytových prostor. Nájemné bude v tomto případě mnohem nižší než u srovnatelně velkého bytu a je s tím potřeba počítat, pokud si hodláte ateliér pořídit jako investici. Při prodeji nemovitosti se nevyhnete dani z prodeje nemovitosti a v případě, že ateliér prodáte do 5 let od jeho nabytí, je potřeba uhradit také daň z příjmu. Po uplynutí pěti let jste od této daně osvobozeni.

Petra Jelenová

„Žádný dům není tak malý, aby nepojal mnoho přátel.“

10 komentáře

Klikněte pro přidání komentáře