Reality

Malý dům za cenu bytu není fantasmagorie

Napadlo vás někdy, že byste si mohli pořídit celý dům za cenu bytu? Jestliže vám to připadá jako bláznivá fantazie, budete zřejmě překvapeni. Je to možné! Avšak levný dům s sebou nese oproti bytu různé výhody i nevýhody.

Rostoucí popularita řadových domků

V dnešní době zůstávají tisíce nových bytů v České republice neobydlených, protože o ně není jednoduše zájem. Developeři, kteří jsou již léta vlastníky těchto pozemků, se proto často snaží učinit jejich nabídku lákavější. Jako jedno z řešení se nabízejí řadové domy. O ně zájem roste. Řadové domy menších dispozic jsou cenově dostupnější než klasické rodinné domy, přičemž jejich cena je srovnatelná s cenami bytů. Podobně provozní náklady mohou být takřka identické s bydlením v menším bytě. Bydlení ve čtyřpokojovém řadovém domě s malým pozemkem může být dokonce levnější než ve velkém bytě v chystané etapě stejného projektu!

I v blízkosti Prahy

Levný dům si pochopitelně můžete vybudovat sami. V takovém případě je klíčem k výraznějším úsporám široká základna šikovných ručiček, které vám budou ochotné v případě potřeby pomoci. Nechcete-li se pouštět do stavby, zaostřete na nové projekty levných domů. Chytře navržený projekt dokáže ušetřit pořádnou sumu peněz nejen při koupi, ale rovněž v budoucnu. Úsporný dům za cenu bytu v blízkosti Prahy není sci-fi. Cenově dostupné rodinné domy se staví nyní převážně severně od Prahy v oblastech jako jsou Zdiby, Bašť či Líbeznice.

Z obce Líbeznice je to do centra Prahy přibližně 17 km, tedy nějakých 30 minut jízdy autem a 40 minut jízdy hromadnou dopravou. Žije zde kolem 2 a půl tisíce obyvatel. Pokud jde o občanskou vybavenost, nachází se v obci základní škola, základní umělecká škola, mateřská škola, pošta, knihovna, skatepark, benzínka i zdravotní zařízení včetně zubaře a gynekologa.

Stačí vám menší bydlení?

Při pořizování levného domu je pochopitelně nutné počítat i s některými nevýhodami. Je zřejmé, že podlahová část takových staveb je nižší, jinak byste se nemohli vejít do nízké ceny. Některé levné domy připomínají spíše takové luxusní chaty. Stavba svépomocí je zase náročnější na váš čas a pro vaše nervy! Počítejte s tím, že zůstane na vašich bedrech, abyste se starali o materiál, objednávali řemeslníky, zařizovali dopravu. Budete si muset osvojit i celou řadu dalších činností, o něž se ve většině stavebních firem starají odborníci, kteří se tím živí. Stavba vám bude trvat déle. Přijdete takřka o veškerý volný čas, který budete trávit právě budováním svého rodinného hnízdečka.

Výhody levného domu

Má tedy vůbec cenu si dům za cenu bytu pořizovat? Není lepší nastěhovat se raději do bytu? Zkuste si sami zhodnotit jednotlivé klady a zápory. I v tom nejlevnějším domě navíc máte své vlastní soukromí. Nemusíte se s nikým dohadovat kvůli rušení nočního klidu, nebude vědět, že sousedé v bytě právě klepou řízky na nedělní oběd. Také sami se takřka nemusíte omezovat. Můžete prát nebo vysávat, kdy se vám zlíbí. Rovněž zahrádka přináš možnosti, o kterých většina lidí z bytů pouze sní. Je na každém, aby zvážil, zda je pro něho lepší variantou bydlení levný dům menších rozměrů mimo město, nebo klasický byt v lepší lokalitě. Pohodlnější bydlení v bytě bývá zpravidla vyváženo větší ztrátou soukromí. Která možnost více vyhovuje vám?

Michaela Varausová

Jednou budu bydlet v pěkném domku s manželem, dětmi i zlatou retrívřicí Sissi. Spokojeny tam budou moje děti i její štěňata!

2 komentáře

Klikněte pro přidání komentáře

  • Chceme se s rodinou přestěhovat za Prahu, na nějaké klidnější místo. Líbí se nám lokalita Zlonín, https://www.zelenyzlonin.cz/nabidka-domu. Bylo by to bez práce, protože bychom se přestěhovali do hotové novostavby, a navíc ty domy jsou protkané chytrými technologiemi, takže provozní náklady jsou velmi přijatelné.

  • Dobrý den, díky za fajn článek. Chtěl jsem se zeptat na Zelený Zlonín. Ten projekt zaujal mou ženu a chtěl bych se více dozvědět. Myslíte si, že je to fajn? Přijde mi to super. Odkaz zde: https://www.zelenyzlonin.cz/