Stavba a rekonstrukce

Chcete ušetřit? Pokládka plovoucí podlahy svépomocí není až taková věda

Zakoupili jste si materiál a nyní se obáváte toho, kolik bude stát pokládka plovoucí podlahy? Myslíte si, že byste se o to mohli pokusit sami? Vyzkoušeli jsme tuto práci za vás a došli k názoru, že tuto práci zvládne sám takřka každý!

Pozor na nerovnost podlahy!

Před začátkem každé práce je zpravidla dobré zamyslet se nad největším problémem, který nám hrozí. V tomto případě jím je nerovnost podlahy! Ti, kteří bydlí v panelovém bytě, mohou počítat takřka s jistotou s tím, že jejich podlaha je křivá. Doufáte, že právě vám se tato nepříjemnost vyhne? Položte na různá místa na podlaze dvoumetrovou vodováhu, případně dlouhou rovnou lať. Pomocí speciálního klínku se ihned dozvíte, jaká je odlišnost od ideálu. Když to bude více jak dva milimetry, budete muset použít vyrovnávací stěrku.

V novostavbách může pokládka plovoucí podlahy být překvapivě komplikovaná. Pro změnu je problémem zbytková vlhkost betonu. Tu je nutné izolovat, aby nepronikla do podlahy. Vlhkost většinou změří specializovaná firma, která k tomu vlastní speciální přístroj. Tato služba bývá poskytována spolu s pokládkou na klíč.

Penetrace, vyrovnávací stěrka, parotěsná zábrana, pěnová podložka

Jdeme na to! Pod starou podlahovou krytinou na vás obvykle čeká beton. Ve starších cihlových domech to může být i dřevotřísková deska. S ohledem na savost podkladu je nutné vybrat typ penetrace. Penetrační roztok je podmínkou k tomu, aby vrstva k povrchu pořádně přilnula. Vyrovnávací stěrka, kterou je nutné po rozmíchání v kbelíku do čtvrt hodiny zpracovat, bude po rozlití na penetraci schnout zhruba den i více, a to podle pokojové teploty.

Po jejím zaschnutí je na řadě položení parotěsné zábrany v podobě igelitové fólie. Přesah mezi každým dílem slepovaným k sobě by měl zhruba odpovídat nejméně dvaceti centimetrům. Na parozábranu přijde pěnová podložka o síle dvou milimetrů, tou je třeba Mirelon.

Dilatační spára má svůj význam

Samotnou pokládku začneme provádět centimetr od jedné ze stěn pokoje. Tuto mezeru se vyplatí vyznačit prostřednictvím malých klínků. Plní roli dilatační spáry, jež umožňuje, aby se neukotvená podlaha mohla „hýbat“. Jinak by tu bylo nebezpečí, že se „vyboulí“!

Pokládání lamel probíhá v řadách, když se nejdříve spojí mezi sebou. Pomocí jednoduchého klasického mechanického zámku se každá řada napojí na tu předešlou. Delší konce lamel do sebe obvykle lehce zapadnou. Je nezbytné pohlídat si, aby se kratší konce lamel v řadách navzájem míjely nejméně o 30-40 centimetrů. Když nastane situace, že se některá z lamel nevejde celá ke zdi či jiné překážce, musíte ji uříznout s ohledem na rozměr. Každá nová řada je vždy započata pomocí zbylého kousku z předchozí řady. Tímto způsobem se postoupí až k protější stěně pokoje.

A pokládka plovoucí podlahy je skoro hotova

Pak již se práce chýlí ke konci. Nad dilatační spárou u zdí je ještě nutné přidělat soklové lišty. Své uplatnění zde často najdou kvůli obtížnosti hmoždinky. K vyspárování mezer mezi lištou a zdí se užívá akrylový tmel. Přechodové lišty najdou svoje uplatnění tam, kde na jeden plovoucí dekor podlahy navazuje jiný druh materiálu. Rada na závěr! K údržbě podlahy používejte vždy jen lehce vlhký mop po důkladném vyždímání!

Michaela Varausová

Jednou budu bydlet v pěkném domku s manželem, dětmi i zlatou retrívřicí Sissi. Spokojeny tam budou moje děti i její štěňata!

1 komentář

Klikněte pro přidání komentáře