Stavba a rekonstrukce

Graffiti na fasádách neubylo. Sprejeři jsou rok od roku aktivnější

Statistiky nelžou, tvůrci graffiti jsou v posledních letech velmi aktivní a evidovaných případů průběžně přibývá. Jen pro srovnání – v rozmezí let 2011 a 2015 činil nárůst téměř 40 procent. Škody přitom nejsou nijak nízké, každoročně se pohybují kolem desítek milionů korun.

Dráhy si vagóny efektivně chrání

Sprejeři si berou na mušku fasády budov, ploty, zídky i odstavené vagony v železničních depech. A právě u drážního majetku se podařilo snížit škody o více než polovinu. Dráhy si najaly speciální anti-graffiti tým, který prostory střeží.

Vandalové se nezastaví téměř před ničím a posprejování celého vagónu jim trvá méně než pět minut. Jsou rychlí a organizovaní, což ochranu drážního majetku komplikuje.

Jádro anti-graffiti týmu však tvoří lidé, kteří ovládají bojové sporty, případně bývalí vojáci a policisté. Všichni se v problematice graffiti orientují a svou práci zvládají na výbornou.

Graffiti na budovách přibývá

Zatímco škody v depech výrazně klesly, případů posprejovaných fasád přibylo. Sprejerům nevadí ani kamerový systém, protože se z místa vypaří během krátké chvilky. Jak ale proti graffiti bojovat?

Pokud jste se stali obětí vandalů i vy a na vašem domě se objevilo nechtěné umělecké dílo, raději se nepouštějte do čištění svépomocí. Barvy ze sprejů pronikají do struktury podkladu a obvykle je nelze vyčistit běžnými přípravky.

Svěřte čištění i ochranu profesionálům

Naštěstí existují firmy, které se na čištění od grafitů specializují a odstraní z fasády i jakékoliv jiné nečistoty.

Následnou prevenci pak představují antigraffiti nátěry. Jejich princip spočívá v hydrofobní vrstvě, která nepropustí nečistoty a snadno se udržuje. Ochranné nátěry se aplikují do výšky několik metrů a efektivně chrání fasády před útoky sprejerů. Detailní informace najdete na www.graffiti.cz.

Redakce BDLN.CZ

Denně aktualizovaný online magazín o bydlení a všem pro váš krásnější domov. Praktické články, inspirace, finanční tipy i konkrétní návody pro zařizování moderního domu či bytu.

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře