Stavba a rekonstrukce

Kolik stojí střecha? Orientační přehled vám otevře oči

Potřebujete opravit střechu? Není to žádná levná záležitost. Rozpočet se provádí na základě projektové dokumentace, kdy je na základě požadavků objednatele navrhnuto technologické řešení, je naceněn materiál a práce.

Nesnažte se šetřit na materiálech

Dobře položená a kvalitní krytina je základem celé stavby domu. Pokud vám střechou začne po roce zatékat, můžete se pustit do rekonstrukce znovu a tentokrát budete muset zakoupit kvalitnější či dražší materiál, na kterém jste chtěli původně ušetřit. Při rekonstrukci a jejím plánování je potřeba vzít v potaz normu. České stavebnictví se řídí především základním ustanovením ČSN 73 1901.

Rozpočet na rekonstrukci střechy

Než se pustíte do objednávky stavebních prací, je dobré nechat si udělat rozpočet a především vybrat vhodnou střešní krytinu. Ceny materiálů se od sebe významně liší. Oslovíte-li firmu, která vám udělá rekonstrukci střechy na klíč, nechejte si vytvořit cenovou nabídku, včetně výběru materiálu a nacenění prací. Dbejte na výběr nabídky s konečnou cenou. Rozpočet už by neměl být dále navyšován. Také vybírejte firmu, která je co nejblíže vaší nemovitosti. Ušetříte náklady na dopravu materiálu i řemeslníků.

  • Pálená taška – cena začínající na 350 Kč za 1 m2
  • Betonová taška – cena začínající na 250 Kč za 1m2
  • Asfaltová šindel – cena začínající na 200 Kč za 1 m2
  • Štípaná břidlice – cena začínající na 750 Kč za 1m2

Rekonstrukce střechy si žádá tesaře, pokrývače a klempíře. Dřevěná konstrukce vás dle složitosti střechy vyjde na několik tisíc korun. Cena pokrývače se pohybuje od 120 Kč za 1 m2. Klempířské práce stojí od 50 Kč za kus okapu, žlabů a dalších.

Kde ušetřit?

Doprava a přesun stavebních materiálů – lehká střešní krytina je 10x lehčí, než klasické pálené tašky, tím také ušetříte náklady na přepravu. Pálenou krytinu vám přiveze kamion minimálně na osmi paletách. Nákupem lehké střešní krytiny šetříte za dopravu.

Vzorový rozpočet najdete například zde.

Výhodná cena materiálu nové střechy není vše. Váš dodavatel vám má kromě ní zajistit garanci dostatečně dlouhé životnosti materiálu, a také garanci toho, že bude systém vaší střechy funkční a plně kompatibilní. Pak už jen zbývá kvalitně střechu namontovat (například prostřednictvím autorizovaného partnera dodavatele střechy).

Náklady na montáž

Náklady na montáž jsou dány především složitostí střechy a rovněž dobou pokládky krytiny. Pokrývačská firma vám sdělí, kolik času potrvá položení klasické krytiny a kolik na lehkou střešní krytinu, podle toho si snadno spočítáte, kolik vás nová střecha bude stát.

Snížení nákladů při dimenzování krovu – lehká střešní krytina umožní dimenzovat krov, kde ušetříte 0,5 a 1,5 m3 dřeva.

Použití nových moderních materiálů – nebojte se při rekonstrukci střechy používat lehkou střešní krytinu, například z hliníku. Moderní materiály jsou mnohdy mnohem levnější oproti klasickým páleným taškám a přesto nepolevuje na kvalitě. Kvalitní zakrytí střechy ochrání před vodou i další materiál a části domu, které bychom museli znovu vyměnit.

Dodržujte rozpočet a kontrolujte práci – abyste se nevydali příliš z peněz, vždy striktně dodržujte rozpočet a kontrolujte řemeslníky, zda používají správné technologické postupy a používají vybraný materiál.

Tomáš Rozehnal

Postavil jsem dům, teď už mi zbývá jen zasadit strom a zplodit syna. Ne nutně v tomto pořadí.

3 komentáře

Klikněte pro přidání komentáře

  • Dobrý den,vlastnime byt v posledním patře baraku z roku 2008. Teče nám do bytu ze střechy. Sprava domu níc nedělá. Nevím jstli mužem objednat a zaplatit nějaké stavební firme opravu částičně jen nad našim bytem.

  • 120 kč/m beru hned mě tam ty pokrývače pošlete.zartím všechny oslovené firmy berou 190-220/m práce.