Stavba a rekonstrukce

Mrkněte detailně na ekologické domy ze slámy

Zaujaly vás ekologické domy ze slámy, nemáte tušení, co všechno přírodní stavění obnáší? Slaměný dům rozhodně není stavba hořlavá a už vůbec není prolezlá myší. Ačkoliv zatím u nás slaměný boom nijak výrazně nezačal, pár domů ze slámy u nás najdete. Zařiďte si bydlení v souladu s přírodou.

Domy ze slámy jsou odolné, vydrží i po staletí

Domy ze slámy se stavěly jako provizorní bydlení již v 18. století a také po 1. světové válce. Díky perfektním vlastnostem slámy, která je perfektní izolační materiál, se začaly tyto stavby přetvářet na trvalá obydlí. Díky balíkovacím strojům a nízké ceně za slámu jejich popularita rostla.

Domy ze slámy se staví po celém světě, někde proto, že jsou levné, v Evropě proto, že lidé chtějí žít ekologicky v souladu s přírodou. Samostatná stavba domu téměř nezatěžuje životní prostředí a díky hliněným omítkám je vnitřní prostředí domu mnohem zdravější.

Balíky slámy si připravte v létě, hlínu na podzim

Klasické domy lze stavět v jakémkoliv ročním období. U slaměných staveb toto neplatí. Hliněné materiály je nejlepší těžit na podzim, aby přes zimu vymrzly, sláma se balíku v době sklizně. Dům je nutné stavět v létě, kdy neprší.

Balíky slámy výborně izolují teplo a hluk, balík o tloušťce 40 cm (U=0,13 W/(m2.K) je mnohem lepší izolační materiál, než polystyren tlustý 30 cm (U = 0,15 W/(m2.K). Balíky slámy se nesmí skladovat ve vlhku. Buďte důslední při řešení svodů dešťové vody, jakoukoliv závadu je třeba ihned odstranit a poškozené balíky slámy co nejdříve vyměnit. Občasný déšť domu nevadí, ale není je možné stavět v záplavových oblastech.

Stavba domu ze slámy je jednoduchá

Stavba domu ze slámy není od klasických staveb nijak složitá. Ke stavbě slámy můžete přizvat celou rodinu, klidně i dětí, nehrozí jim zranění či potřísnění chemií, apod. Hustota balíku slámy se doporučuje 90 kg / m3 u výplňové izolace a 120 kg / m3 u nosné zdi. Pokud používáte slámu na nosné zdi, hodí se spíše pro jednopodlažní budovy, sláma si časem sedne asi o 20 cm. Jsou dvě varianty stavby – s konstrukcí z balíků slámy nebo s dřevěnou konstrukcí.

Výhody a nevýhody domů ze slámy

Výhody:

  • snadná stavba
  • levný materiál
  • výborné izolační a zvukové vlastnosti
  • snížení nákladů na vytápění
  • šetrný k životnímu prostředí
  • hygienicky a zdravotně nezávadný

Nevýhody:

  • rozměr slaměných balíků, které zaberou velkou užitkovou plochu oproti cihlám
  • dostupný materiál pouze v sezóně
  • je potřeba volit správné vybavení interiéru

Cena slaměného domu

Cena slaměného domu je velmi individuální a nedá se přesně říci, kolik za dům zaplatíte. Záleží na tom, jakou variantu domu ze slámy chcete. Pokud chcete slaměný dům s dřevěnou konstrukcí, bude dražší díky použitému dřevu. Dalším faktorem ovlivňujícím cenu je to, zda stavíte svépomocí nebo vám dům postaví firma. S firmou vás může dům vyjít na stejné peníze jako klasická stavba. S domem ze slámy můžete značně snížit i náklady na vytápění. Obecně se jedná o náklady na stavbu od 10 000 Kč za metr2, pokud stavíte svépomocí.

Petra Jelenová

„Žádný dům není tak malý, aby nepojal mnoho přátel.“

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře