Stavba a rekonstrukce

Nepodceňujte podzimní údržbu plastových oken

Po rekordních listopadových mrazech se počasí opět umoudřilo, a pokud jste nestihli pravidelnou podzimní údržbu plastových oken, ještě stále je čas. Proč je tato činnost před zimou důležitá a na co si dát při údržbě pozor?

1. Ušetříte za energie

Pravidelná údržba má blahodárný vliv nejen na životnost oken, ale také na vaši peněženku. Přesným seřízením okem minimalizujete tepelné ztráty a čas strávený údržbou se zhodnotí v podobě nižších výdajů za vytápění.

2. Vyhnete se problémům s tepelnou a zvukovou izolací

Pokud údržbu dlouhodobě zanedbáváme, nevyhnutelně se dostaví problémy. Správně seřízená okna jsou spolehlivou ochranou před průvanem, vlhkostí a zabraňují pronikání zvuku z ulice. „Pro zachování vlastností plastových oken je nutná pravidelná revize. Zanedbání by mohlo vést ke ztrátě termoregulace nebo akustické izolace,“ říká odborník na okna a okenní profily Jindřich Kalda, hlavní technik společnosti VEKA.

Nepodceňujte podzimní údržbu plastových oken

3. Proč právě na podzim?

Pokud okno při zavírání mírně drhne nebo jde ztuha otočit kličkou, jedná se o jasné signály pro jeho seřízení. Teploty pod nulou i slunečné letní dny ovšem mají nepříznivé účinky na roztažnost okenních profilů. Pokud okna seřizujeme při vysokých letních teplotách či mrazivých zimních dnech, profil se může lehce zkroutit a seřízení bude nepřesné. Podzim je pro seřízení optimální, protože rozdíl mezi vnější a vnitřní teplotou je minimální.

4. Nezapomínejte na kování a těsnění

Minimálně jednou ročně je nutné věnovat péči také okennímu kování a těsnění. Doporučený postup při údržbě by měl být popsán v každém manuálu nezávisle na dodavateli oken. „V první řadě je důležité promazání pantů, aby se okno dalo bez problémů otevírat a zavírat. Zvýšenou pozornost si zaslouží i těsnící gumy. Pravidelně je zbavujte prachu a každý půlrok je ošetřete silikonovým olejem,“ radí Kalda. Veškeré prostředky potřebné ke správné údržbě jsou běžně k zakoupení u prodejce oken nebo v hobby marketech.

Plastová okna

Tiskové zprávy

Zajímavé informace ze světa bydlení a tiskové zprávy, které si zaslouží pozornost. Máte pro náš magazín tip? Neváhejte nás kontaktovat, atraktivní zprávy s radostí zveřejníme.

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře