Stavba a rekonstrukce

Rekonstrukce panelákové koupelny je úkol pro zkušené

Staré české přísloví praví, že je lepší vyhořet než se stěhovat! Lidé, kteří mají zkušenosti, k tomu někdy dodávají, že snad ještě horší je rekonstruovat. Pokud bydlíte v paneláku, je nanejvýš pravděpodobné, že vás někdy v životě potká rekonstrukce panelákové koupelny.

Samotná rekonstrukce si žádá přípravy

Nebuďte přílišní optimisté, rekonstrukce panelákové koupelny nemusí vždy probíhat hladce! Vše je třeba začít pečlivě zařizovat již několik měsíců před začátkem stavebních prací. V závislosti na rozsahu rekonstrukce je nutné myslet na legislativní předpisy (Zákon č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu – stavební zákon). V případě větší rekonstrukce budete muset úpravu nahlásit, dojde-li k zásahu do nosných konstrukcí bytu, neobejdete se bez stavebního povolení. Následně je třeba svolat sousedy a dát jim zprávu o termínu přestavby. Dobré sousedské vztahy jsou totiž i v dnešní době nade vše.

Spoléháte se při rekonstrukci na sebe?

Rekonstrukce panelákové koupelny by měla být prováděna odborníky v oboru. Neriskujte a stavbu zdí, instalaci ani elektrické rozvody se nepokoušejte realizovat sami. Zbytečně napácháte škody, které se vám mohou v konečném důsledku pěkně prodražit! Především v okamžiku, kdy budeme v průběhu rekonstrukce panelákové koupelny bourat některou ze zdí, je třeba nejen stavební povolení, ale i posouzení statika. Sousedi, kteří bydlí nad námi, by nám jistě nepoděkovali, kdyby se v průběhu rekonstrukce ocitli z ničeho nic přímo v naší koupelně! Také amatérsky provedená instalace a elektrické rozvody můžou v případě nehody napáchat pěknou škodu v peněžence. Pojišťovně budete jen těžko vysvětlovat, že neštěstí nechodí po horách, ale po lidech, takže úhrada škod zůstane jen a jen na vás.

Klíč k úspěchu – výběr správné firmy

V žádném případě však výše napsané řádky neznamenají, že by rekonstrukce panelákové koupelny byla záležitostí, kterou byste měli nechávat jen na ostatních. Již samotný promyšlený výběr zařizovacích předmětů totiž může uspořit pěkných pár tisíc, další potom ušetříte, jestliže si svoji koupelnu sami obložíte. Velmi zodpovědným počinem je především samotný výběr firmy, která rekonstrukci provede. Určitě se nevyplatí zadat zakázku hned té první. Lepší je zjistit si informace o více firmách, případně dát na zkušenosti a doporučení známých. Lepší představu o cenách a možnostech úprav koupelny získáte při procházce specializovaným baumarketem nebo koupelnovým studiem. Jestliže se nakonec rozhodnete svěřit zakázku nějaké méně známé firmě, měli byste si alespoň nechat ukázat fotodokumentaci její práce, případně referenční byt.

Běžný postup rekonstrukce

Každá rekonstrukce je jinak komplikovaná a přináší jiné výzvy, běžný postup je však následující:

  • Vybourání starého jádra a rozvodů, odvoz vybavení a sutě
  • Návoz materiálu, práce začíná novými stěnami, dají se nové zárubně
  • Nové rozvody včetně všech přípojek
  • Vyrovnání podlahy a instalace vany/sprchového koutu/WC mísy
  • Lepení obkladů, pokládka dlžaby a sprárování
  • Vymalování neobložených zdí
  • Instalace nových sádrokartonových podhledů a světel
  • Kompletace zásuvek, dveří a dalších předmětů
  • Poctivý úklid

Podívejte se na video s časosběrným záběrem rekonstrukce koupelny svépomocí:

Kolik rekonstrukce stojí?

Rekonstrukce panelákové koupelny rozhodně není levnou záležitostí, a proto by měla být odpovídající pozornost věnována i pregnantně sepsané smlouvě. Ušetříte si tím řadu případných nepříjemností! V dnešní době se ceny rekonstrukce pohybují od 70 tisíc výše, v případě, že budete chtít koupelnu o něco luxusnější, počítejte, že si připlatíte i dvojnásobek.

Minimální rozpočet na rekonstrukci panelákové koupelny je přibližně 70 tisíc Kč. Rekonstrukce lze zvládnout během 10 až 14 dnů.

Samotná rekonstrukce, jak již bylo zmíněno v postupu, začíná poněkud paradoxně bouráním. Teprve pak najdou využití rozličné moderní stavební materiály v podobě lehčených plynosilikátových a porobetonových tvárnic i sádrokartonových systémů. Rekonstrukce panelákové koupelny je spojena především se zeleným sádrokartonem, jenž se vyznačuje značnou odolností k vodě a vlhku. Takové věci si již ale samozřejmě kvalitní firma, které jsme dali důvěru, pohlídá!

Michaela Varausová

Jednou budu bydlet v pěkném domku s manželem, dětmi i zlatou retrívřicí Sissi. Spokojeny tam budou moje děti i její štěňata!

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře