Stavba a rekonstrukce

Kdy se rozhodnout pro posuvné dveře?

Posuvné dveře nazýváme také zasunovací či zasouvací. Podstata tohoto termínu je posuvné dveře do pouzdra či posuvné dveře mezi stěny. Posuvných dveří je celá řada. Jak si vybrat ty správné?

Posuvné dveře na stěnu můžete použít kdykoliv

Pro posuvné dveře na stěnu se rozhodněte v případě, že máte dostatek místa na zdi. Nehodí se do koupelny nebo na wc, kde je malý prostor. Posuvné dveře na stěnu fungují na mechanismu jezdce, který je umístěn v drážce, která není na první pohled viditelná. Otvor pro posuvné dveře stačí olemovat obložkovou zárubní bez falcu. Nejsou zde otvory pro panty, těsnění z gumy ani plechování zámku dveří. Při vybavení dojezdovým hranolem se dají dveře uzamknout. Existují i dveře na stěnu, které pověsíte na garnýž. Tento typ dveří lze pořídit ve variantě jednokřídlé i dvoukřídlé, s posuvem na levou či pravou stranu. Posuvné dveře pořídíte v ceně okolo tří tisíc korun.

Výhody: Jejich výhodou je montáž bez stavebního zásahu, vše je instalováno přímo na stěnu. Ušetříte prostor, který zabírají křídla klasických dveří a odsunutí zvládnete pohybem ruky. Další výhodou je tichý chod a velký výběr designu.

Nevýhody: není možné umístit do míst otevírání dveří nábytek

Posuvné dveře do pouzdra je třeba naplánovat předem

Stavební pouzdro je totiž součástí stěny a je nezbytné provést stavební zásahy. Existují pouzdra pro zasouvací dveře určené do sádrokartonové příčky nebo pro zděné příčky. Tento typ dveří je vhodný pro oddělení prostoru kde nejsou zvýšené požadavky na zvukovou izolaci. Posouvají se na levou či pravou stranu, posuv je umístěn v horní části dveří. Otvor pro dveře lemuje dělená obložková zárubeň, která obsahuje také dorazový díl. Díky hranovému madlu je možné schovat celé dveře, aby nepřekážely. Rovněž si lze vybrat varianty jednokřídlé a dvoukřídlé dveře či dvě křídla jedním směrem. Cena těchto dveří je okolo 4 000 Kč.

Výhody: otevřená křídla dveří neblokují prostor, lze ušetřit až 2 m2 prostoru, což poznáte především v malém pokoji. Průchod dveří nic nenarušuje, což se vyplatí zejména při stěhování větších kusů nábytku. Dveře jsou chráněny proti poškození, nezpůsobují žádný hluk při zavírání. Jsou ideální pro vozíčkáře.

Nevýhody: nutnost stavebních úprav, umístění dveří do plánů při stavbě bytu

Posuvné dveře mezi stěny

Pro místnosti, kde není třeba zvuková izolace lze nainstalovat posuvné dveře mezi stěny, zvané také shrnovací dveře. Snadno s nimi oddělíte kuchyň, šatnu, chodbu, apod. Horní část stavebního mechanismu obsahuje posuvný mechanismus. Díl se zahrnuje do obložkové zárubně, kam se doráží hrana jednokřídlých posuvných dveří. Pro hladší chod je vhodné zvolit spodní vodící lištu. Vybrat si můžete z celé řady dekorů a materiálů, nejoblíbenější jsou plastové. Mají dlouhou životnost a nejsou náročné na údržbu. Dalším materiálem jsou koženkové dveře, ale lze pořídit například prosklené, z laminátu či přírodní dýhy. Vyrábějí se ve variantě skládací či harmonika. Pořizovací cena začíná na 1000 Kč.

Výhody: ušetří místo v porovnání s klasickými dveřmi, prostor zádveří lze využít k umístění nábytku, dveře namontujete i svépomocí, široký výběr barev i materiálů. Použít je můžete i do šatních skříní.

Nevýhody: zmenšení průchodu dveří, není zde dostatečná zvuková izolace.

Posuvné dveře do zárubně

Používají se ve variantě dvou a čtyřkřídlých dveří, s posuvem na levou nebo pravou stranu. Jedno křídlo je vždy pevné. Mechanismus je umístěn v obložkové zárubni, nachází se v hranolu v horní části této zárubně. Hodí se pro oddělování místností jako je kuchyň od chodby či spíže. Do spodní části dveří lze umístit vodící lištu, která usnadní jejich posouvání. Cena dveří začíná na 2 500 Kč.

Tagy

Tomáš Rozehnal

Postavil jsem dům, teď už mi zbývá jen zasadit strom a zplodit syna. Ne nutně v tomto pořadí.

1 komentář

Klikněte pro přidání komentáře