Stavba a rekonstrukce

Jak vyměnit zárubně dveří? Zde je řešení častých komplikací

Měnili jste již někdy dveře? V tom případě jistě budete souhlasit, že se nejedná o úplně triviální záležitost. Kromě dveří musíte totiž často vyměnit také jejich zárubeň. Jednoduchý návod k její výměně se vám neztratí ani ve chvíli, kdy se chystáte do čerstvého otvoru ve zdi namontovat nové dveře.

Dnešní zárubně mívají jiné rozměry než ty starší!

Nepříjemné překvapení na vás patrně čeká hned v okamžiku, kdy se ve svém bytě rozhodnete vyměnit staré zárubně i s dveřmi za nové. Pravděpodobně totiž zklamaně zjistíte, že staré dveře a zárubně byly poněkud jiných rozměrů než dnešní typizované. Do díry ve zdi proto ty nové zpravidla nejdou! Odpověď na otázku, jak vyměnit zárubně dveří, se tak stává mnohem komplikovanější.

Nastalou komplikaci je nutné řešit sekáním zdi. Skleróza se tu rozhodně nevyplácí! Jestliže vyzdíváte bytové jádro, nezapomeňte dělníkům raději opakovaně připomenout, aby díru pro dveře zvětšili. Jinak se může snadno stát, že ji udělají na velikost starých zárubní a vy máte o zábavu postaráno!

Zárubní je několik typů

Existuje několik druhů zárubní a vy byste si měli v průběhu demontáže zjistit, s jakým typem máte tu čest. V paneláku se nejčastěji setkáte se zárubněmi, které jsou šroubované přímo do panelu. Můžete si gratulovat, protože takový typ lze nejsnáze vyndat. Sestává z několika dílů, obvykle ze tří. Zárubeň se vymontuje tím způsobem, že jí vyšroubujete všechny šrouby.

Komplikovanější postup je nutný v okamžiku, kdy se střetnete se zárubněmi kotvenými do zdi prostřednictvím navařených ocelových plátů, jimž se říká pracny. Takovou zárubeň bez použití hrubé síly nevyndáte! Musíte pomocí rozbrušky všechny pracny odříznout, vyndat samotnou zárubeň, poté kolem zbytků ve zdi udělat díry a následně zase rozbruškou odřezat zbylé části ocelového plátu. Díry je po celé operaci ještě nutné zednicky začistit.

Zdá se vám to příliš složité? To ještě není zdaleka nejhorší možnost. Jestliže se dostanete do křížku se zárubní bezpečnostních dveří nebo s atypickými naddveřními překlady, je prakticky zbytečné o něco se samostatně pokoušet. Jste v pasti a je lepší poprosit o pomoc odborníka!

Do výměny vchodových dveří se raději sami nepouštějte!

Podobně nechte fachmanovi na starost i výměnu vchodových dveří. Je přece ve vašem zájmu, abyste měli vchod domů co nejlépe zajištěn! Proto pro tento případ pravděpodobně využijete bezpečnostní dveře, pro které je nutná speciální zárubeň, jejíž instalace vyžaduje zkušené ruce. Neobejde se totiž bez častého vrtání i sekání do zdi.

Zárubeň bezpečnostních dveří

Vnitřní dveře se doporučuje montovat se speciálními obložkovými zárubněmi. Tento typ zárubní je zhotoven tím způsobem, že překrývá všechny spoje. Také tato montáž je poměrně složitá, ale lze zvládnout díky přiloženému detailnímu návodu. Nejčastěji se začíná montáží naddveřních částí.

Neestetické staré kovové zárubně je tedy možné vyměnit za estetičtější dřevěné i bez bourání a nepořádku zásluhou obkladu kovových zárubní. Mimo lepšího vzhledu je předností i možnost změnit směr otevírání nebo způsob otevírání. Proto není výjimkou, že jsou v současnosti původní klasické otočné dveře nahrazovány modernějšími posuvnými, skládacími nebo harmonikovými. Nyjí již víte, jak vyměnit zárubně dveří. Přejem pevné nervy a málo nepořádku!

Tomáš Rozehnal

Postavil jsem dům, teď už mi zbývá jen zasadit strom a zplodit syna. Ne nutně v tomto pořadí.

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře