Stavba a rekonstrukce

Výměnu vodovodní baterie zvládnete i bez instalatéra

Každá věc má omezenou životnost. Výjimkou nejsou ani vodovodní baterie, které také jednou doslouží, případně se nám přestane líbit jejich vzhled. Věděli jste, že si vodovodní baterii dokážete vyměnit i sami bez pomoci instalatéra? Stačí jen dodržovat správný postup.

Před výměnou uzavřete vodu

Ještě před započetím operace výměna vodovodní baterie nikdy nezapomeňte vypnout přívod vody. Tu, která ještě zbyla v trubkách, potom nechte odtéci pomocí otevřených kohoutků. Někdy je nutné umístit pod přípojku ve zdi hadr nebo kbelík, protože kapající voda by mohla v koupelně způsobit pěknou neplechu.

Při demontáži nepoškoďte těsnění

Následně lze přikročit k demontáži staré vodovodní baterie. Tu obyčejně přidržuje dvojice matic. U pákové baterie postačí jedna matice. Obě matice je nutné střídavě odšroubovat. Po skončení této činnosti je možné původní vodovodní baterii bez překážek vyndat. Pokud nová vodovodní baterie postrádá v balení těsnění, měli bychom ještě zvýšit opatrnost a snažit se, aby se staré těsnění zbytečně nezničilo. Svoje využití totiž jednoznačně najde!

Nutným předpokladem k tomu, aby instalace nové vodovodní baterie proběhla bez problémů, jsou shodné rozměry původní a nové vodovodní baterie. Když tomu tak není, musí být vyvrtány adekvátní pozice pro usazení baterie, což není u obkladového materiálu zrovna jednoduché. Před nákupem vodovodní baterie se proto vyplatí veškeré rozměry důkladně ověřit.

Těsnění se před instalací baterie musí důkladně promazat

Ještě před přišroubováním vodovodní baterie na určené místo je nezbytná příprava těsnění do závitů. Jak již bylo naznačeno, je vcelku jedno, jestli bude staré nebo nové. Většina lidí nedá dopustit na vlákno z konopí, jež si bez problémů obstaráte v každém obchodě se sanitární technikou. Nezapomeňte tento typ pořádně promazat těsnou vazelínou (tuto funkci splní i sádlo). Ulehčí se tím konzervace a vy se vyhnete nepříjemnému překvapení v podobě brzké ztráty funkce. Šrouby se musí dotahovat pomalu a střídavě. Tento postup je zárukou toho, že instalace vodovodní baterie neskončí fiaskem. Vodovodní baterie, která je nainstalovaná křivě nebo protéká, je pochopitelně k ničemu.

Těsnící vlákno

Pozor na záměnu přípojek!

Jestliže jste zpočátku museli odpojovat i přípojky teplé a studené vody, je třeba výměnu vodovodní baterie dokončit jejich zpětným zapojením. V tuto chvíli se občas přihodí, že dojde k záměně stran pro teplou a studenou vodu. Pamatujte na to a vyhněte se tomu, abyste si zbytečně přidělali práci. Také návštěvy se zpravidla tváří dost udiveně, když jim vysvětlujete, že voda u vás teče trochu jinak, než bývá obvyklé. Právě kvůli prevenci se používá označení pomocí červené a modré barvy.

Správnost svého postupu si ověříte spuštěním vody, jež se musí nechat odtéci, aby se oprostila od vzduchových bublin. Když se přesvědčíte o tom, že teče pouze z vývodní trubice, máte záruku, že výměna vodovodní baterie proběhla v pořádku. Z výše řečeného je zřejmé, že výměnu zvládnete bez potíží i vy! Důležité je pamatovat na nejdůležitější kroky. K nim patří správně provedené uzavření vody, kvalitní demontáž a montáž i umístění těsnění. Korunky ušetřené za instalatéra jistě potěší!

Tomáš Rozehnal

Postavil jsem dům, teď už mi zbývá jen zasadit strom a zplodit syna. Ne nutně v tomto pořadí.

1 komentář

Klikněte pro přidání komentáře