Stavba a rekonstrukce

Tipovačka je otázkou pěti minut

Jak dlouho trvá, než profesionální zloděj zdolá pevné dveře s visacím zámkem alespoň 3 třídy včetně ochranné petlice? Podívejte se na časy zlodějských sprintů. Překvapí vás!

Pohyb na horké půdě

Zkuste se vžít do role podvratného živlu a zkuste si obejít celou svoji nemovitost. Zatím vstupujte pouze tam, kam se dostanete bez použití nářadí, maximálně si můžete představit, že jste použili přiměřenou sílu (rozhodně však ne vykopnutí dveří nebo vyražení ramenem), ale pouze tam, kde nezpůsobíte hluk. V tento moment si zkrátka počínáte stále tak, abyste byli nenapadnutelní a pokud by vás viděl majitel, soused či náhodný kolemjdoucí, byli byste bezúhonní. Či jinými slovy – výmluva, že jste si mysleli, že se jedná o chatu vašeho kamaráda, by s největší pravděpodobností zabrala.

Obhlídka jako taková by neměla zabrat více než pět minut – přece jen se pohybujete na horké půdě. Veškeré cennosti nebo zajímavý majetek, na které jste při této cestě narazili, je od této chvíle ve vašem hledáčku. Právě tyto věci se budete snažit zcizit, ostatní vás zas tak moc nezajímají, leda byste na ně narazili při hledání těch ostatních. A pokud vás za celou dobu nic nezaujalo, gratulujeme. V takovém případě je velká šance, že se zloděj radši porozhlédne u sousedů. Ale vy to raději nedělejte, soused by nemusel mít pro vaše pokusy pochopení.

Zlodějský sprint – kudy co nejrychleji dovnitř

Jakmile dojde na ostrou akci, není času nazbyt. Slovo „sprint“ je v tomto ohledu silně nadsazené – vloupání se odehrává spíše v řádech desítek minut než minut. Na druhou stranu díky tomu můžete zjistit, kolik nejméně času může zloděj, který si pospíší, potřebovat k tomu, aby se dostal k vašemu majetku.

Při předchozí tipovačce jsme našli několik míst, která mohou být pro zloděje zajímavá – většinou se jedná o obytné místnosti, u kterých je okny vidět elektronika nebo vybavení kuchyně, kůlny, kde je možné vidět zahradní nebo stavební stroje (sekačky, zahradní traktůrek, míchačku) anebo garáž, kde parkují jízdní kola. Zloděj si nyní seřadí místa podle toho, jak obtížné je dostat se k majetku. Každá překážka pro něj totiž znamená ztrátu času, hluk při jejím překonávání a s tím výrazný nárůst rizika, že zloděje někdo spatří.

KValitní visací zámek

Všimněte si zejména oken, dveří, zámků a jiných přístupových cest. Dodnes vás nenapadlo, že u kůlny stačí vypáčit prkno? Nebo že do sklepa se dá spustit nezabezpečeným světlíkem a odtud pokračovat dále do domu? Nebo že do vstupních dveří chalupy vlastně stačí kopnout a otevřou se a uvnitř domu již není jediná překážka, která by bránila loupeži? Gratulujeme, teď už to víte.

Jednotlivé překážky při cestě do objektu si můžete „oskórovat“ pomocí následujícího klíče:

Staré chatrné dveře / běžné interierové dveře uzamčené dózickým zámkem

Amatérský zloděj

Zdolání: 2 minuty
Hluk: Vysoký
Zručnost: Malá

Profesionální zloděj

Zdolání: 1 minuta
Hluk: Střední
Zručnost: Vysoká

Pevné dveře se zámkem 3 třídy

Amatérský zloděj

Zdolání: ~30 minut
Hluk: Vysoký
Zručnost: Malá

Profesionální zloděj

Zdolání: ~5 minut
Hluk: Vysoký
Zručnost: Střední

Pevné dveře se zámkem 4 třídy

Amatérský zloděj

Zdolání: pravděpodobně bez zdolání
Hluk: Velmi vysoký
Zručnost: Malá

Profesionální zloděj

Zdolání: ~15 minut
Hluk: Vysoký
Zručnost: Vysoká

Pevné dveře s visacím zámkem alespoň 3 třídy včetně ochranné petlice

Amatérský zloděj

Zdolání: ~20 minut
Hluk: Velmi vysoký
Zručnost: Vysoká

Profesionální zloděj

Zdolání: ~10 minut
Hluk: Velmi vysoký
Zručnost: Vysoká

Jednoduché okno bez bezpečnostní folie

Amatérský zloděj

Zdolání: 1 minuta
Hluk: Střední
Zručnost: Malá

Profesionální zloděj

Zdolání: 1 minuta
Hluk: Malý
Zručnost: Malá

Okno s bezpečnostní folií

Amatérský zloděj

Zdolání: ~5 minut
Hluk: Střední
Zručnost: Střední

Profesionální zloděj

Zdolání: 1 minuta
Hluk: Malý
Zručnost: Vysoká

Co z toho vyplývá? Sečtěte minuty, které bude zloděj potřebovat pro překonání jednotlivých překážek. A porovnejte si výsledek s následující tabulkou. Podle toho poznáte, na jaký majetek zloděj pravděpodobně „dosáhne“.

Kolik času zhruba zloděj věnuje loupeži

Rekreační objekt v centru vesnice se stálými obyvateli
Sousedé se dobře znají a poznají cizí osobu, do rekreačního objektu je vidět ze sousedních budov.
Tipovačka: 5 minut, Zdolávání překážek: 5 minut; Loupež: 5 minut

Rekreační objekt na okraji vesnice se stálými obyvateli
Sousedé se dobře znají a poznají cizí osobu, do rekreačního objektu není vidět ze sousedních budov, od cesty však může pozorná osoba poznat, že není něco v pořádku
Tipovačka: 10 minut, Zdolávání překážek: 5 minut; Loupež: 10 minut

Rekreační objekt v rekreační zóně (chatová kolonie, chalupářská vesnice) – sezona (pěkné počasí)
Sousedé nemusí poznat cizí osobu, i kdyby bylo do rekreačního objektu vidět, zloděj je může zmást svým sebejistým chováním.
Tipovačka: 15 minut, Zdolávání překážek: 5 minut; Loupež: 10 minut

Rekreační objekt v rekreační zóně (chatová kolonie, chalupářská vesnice) – mimo sezonu
Sousedé nemusí poznat cizí osobu, i kdyby bylo do rekreačního objektu vidět, zloděj je může zmást svým sebejistým chováním. V případě studeného počasí jsou okolní objekty prázdné.
Tipovačka: 25 minut, Zdolávání překážek: 15 minut; Loupež: 25 minut

Rekreační objekt na samotě
Existuje málo věcí, které mohou zloděje zaskočit. Jeho přítomnost může být prozrazena jen při velmi neopatrném chování, kterému je však možné předejí. Nejproblematičtější objekt k zajištění.
Tipovačka: 25 minut, Zdolávání překážek: neomezeně; Loupež: neomezeně

Profíka nezastaví, ale zpomalí. Amatér to může vzdát.

Z výše uvedeného vyplývá, že státní normy, které určují odolnost zámků nebo dveří, mají své opodstatnění. Přestože žádná z nich negarantuje 100% odolnost výrobku, jasně udávají, kolik toho „musí vydržet“.

“Čas, který zloděj potřebuje k překonání zámku, vyplývá z jeho bezpečnostní třídy. A je tedy logické, že zloději raději volí objekty, do kterých se dá vniknout rychle a za pomoci jednoduchého nářadí,“ uvádí Jitka Vozábová ze společnosti TOKOZ. Ta patří mezi nejstarší české výrobce zámků a kování a je autorem celé řady patentů, včetně řady TOKOZ PRO vyvinuté speciálně pro české podmínky. „Například u zámků s bezpečnostní třídou 3 platí, že musí odolávat alespoň pět minut síle páčidla, kladiva nebo vrtáku. Zámky s bezpečnostní třídou 4 dokonce odolají 10 minut elektrické vrtačce, sekeře anebo kilo a čtvrt těžkému bucharu,“ dokončuje Vozábová.

Tipovačka je otázkou pěti minut

Osadíte-li tedy ty nejatraktivnější zlodějské cesty dostatečně kvalitním zabezpečením, odkloníte zloděje pravděpodobně z té nejlákavější trasy. Jen je třeba uvědomit si, kudy tyto cesty vlastně vedou. A to proto, abyste zlodějův sprint utli hned na startovní čáře.

Tomáš Rozehnal

Postavil jsem dům, teď už mi zbývá jen zasadit strom a zplodit syna. Ne nutně v tomto pořadí.

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře