Zahrada a exteriér

I v paneláku můžete pěstovat bylinky. Stačí trocha místa na balkóně nebo parapetu

Vlastní čerstvá pažitka na chleba s máslem, bazalka do salátu nebo petržel do polévky. Voňavé bylinky dokážou i to nejjednodušší jídlo povznést na delikatesu. Jejich pěstování přitom není vůbec složité. Bude vám stačit balkón nebo parapet a taky tento návod, s ním se truhlíky zazelenají i úplným začátečníkům.

Vyberte si sazeničky

Vše začíná výběrem vhodných sazeniček. Bylinky si samozřejmě můžete předpěstovat ze semínek, zakoupení sazeniček je však mnohem jednoduší. V zahradnictvích nebo na trzích vybírejte hlavně zdravě vypadající rostliny bez zažloutlých listů. Pokud s pěstováním nemáte vůbec žádné zkušenosti, doporučujeme vyzkoušet mátu, bazalku, pažitku, petržel, rozmarýn nebo meduňku.

Bylinky můžete zasazovat do květináčů, truhlíků nebo petrželáků. Vždy myslete na to, aby rostlina měla dostatek místa k růstu. Ujistěte se, že nádoba nebude svou velikostí bylinku omezovat. Tyto rostlinky mají navíc rády společnost. V jedné větší nádobě jich tak může být hned několik, vždy se ale ujistěte, že mají podobné nároky na světlo i závlahu. Pro pěstování stačí běžný substrát smíchaný s trochou písku a s kamínky na dně květináče. K dostání, ale jsou i zeminy určené speciálně pro pěstování právě bylinek.

Péče o rostlinky

Pro růst potřebují bylinky teplo, světlo, ale i pravidelnou zálivku. Ideální doba pro zavlažování je brzy ráno nebo večer. Čas od času se také vyplatí rostlinky pohnojit. Speciální hnojiva jsou určena pro byliny pěstované za kulinářskými či léčivými účely. Třeba hnojivo Bopon má i gelovou konzistenci, která zajišťuje snadné použití a absorpci. Rostlinky je potřeba také pravidelně zastřihovat, aby pěkně rostly a košatily se.

Pokud byste se bohaté úrody bylinek přejedli. Nezapomeňte, že se dají sušit mrazit nebo se hodí na výrobu kosmetiky. Zkrátka jsou k použití po celý rok.

Michaela Varausová

Jednou budu bydlet v pěkném domku s manželem, dětmi i zlatou retrívřicí Sissi. Spokojeny tam budou moje děti i její štěňata!

1 komentář

Klikněte pro přidání komentáře

  • Já bych ráda pěstovala, ale třeba takový https://eshop.guaranaplus.cz/zensen ženšen se v našich podmínkách prostě nedá vypěstovat. A nebo já o tom teda nevím. Potrpím si na kvalitě a poznala bych, kdybyste to udělali nekvalitně. Jestli máte někdo na prodej, ráda si koupím. Stačí napsat. Já tu jsem skoro pořád.