Zahrada a exteriér

Kamenné šlapáky ulehčí váš pohyb po zahradě

Příznivci fotbalu význam pojmu šlapák dobře znají a aktivní fotbalisté jistě potvrdí, že šlapák by rozhodně obdržet nechtěli! Znáte kamenné šlapáky na zahradu? Stojí za to si něco takového pořídit?

K čemu jsou kamenné šlapáky?

Kamenné šlapáky či nášlapy nachází na zahradách svoje využití jako pochozí kameny. Po šlapákové cestičce se nedostanete do perníkové chaloupky, ale do svého venkovského, příměstského či městského obydlí. Nejčastěji se kamenné šlapáky používají tehdy, když se na vaší zahradě běžně chodí po trávě a při špatném počasí chcete přejít suchou nohou a současně zabránit rozbahnění terénu a poškození trávníku. Nášlapy je možné sehnat v celé řadě rozličných tvarů i velikostí. Pořídit si můžete kruhové, čtvercové, obdélníkové, oválné, ledvinové i ve tvaru půlměsíce. Je na vašem rozhodnutí, jestli budete šlapáky do zahrady pokládat samostatně nebo jako nekompaktní cestičku.

Ideální rozměry

Pro tyto účely jsou samozřejmě ideální ploché kameny. Běžně se používá pískovec, břidlice nebo čedič s rozměry 60 x 40 cm. Někteří zahrádkáři využívají šlapáky i skrze záhony s výsadbou. Důvod je prostý. Šlapáky jim umožní ulehčit průchod bez jakéhokoli narušení přilehlé výsadby a dovolují i snadnější údržbu těchto ploch. Navíc máte jistotu, že takové cestičky budou originální a věřte tomu, že se velmi záhy budou někteří sousedé inspirovat!

Postup pokládky

Co vůbec potřebujete k pokládání šlapáků? V podstatě nic mimořádného – zdravé ruce, nářadí, které vlastní každý, a chuť do práce, která je naopak poměrně vzácná. Pro přípravu podkladu si nachystejte lopatu, hrábě, rýč a krumpáč, pro podkládku to chce gumovou palici nebo zednické kladivo.

Nejprve položte šlapák do trávy a pomocí rýče si označte jeho obvod. Následně šlapák odeberte a travní drn vyrýpněte. Výšku zeminy je nutné upravit asi 4 cm pod spodní stranu šlapáku. Vykopaný prostor je třeba pořádně udusat a vysypat rovnoměrně pískem. Protože by pískové lože mělo mít mocnost zhruba 5 cm, písek není nutné zbytečně udusávat. Nic složitého v tom není třeba hledat. Podklad pro kamenné šlapáky je v tuto chvíli připravený.

Cestička

Šlapáky se umísťují do pískového lože. Nezbytné je jejich důkladné utemování do správné výšky za pomoci gumové palice. Víte, proč je ideální výška okolo 2 cm pod okolním trávníkem? Nebudete mít žádné problémy při jeho sekání, protože přes šlapáky pohodlně přejedete pojezdem. Po konečném usazení je ještě nutné šlapáky obsypat zeminou, vrátit zpět travní drn, ušlapat a prolít vodou. Tento jednoduchý postup se opakuje u všech nášlapů.

Výhody kamenných šlapáků

Za ideální vzdálenost se považuje, když jsou středy šlapáků od sebe 600-650 mm. Výsledná cestička bude z materiálu, který bude mít hned několik výhod: vysokou mechanickou odolnost, dlouhou životnost a protiskluznost. Pokud Vaši potomci nebudou mít jiný vkus, je pravděpodobné, že jim po Vás jejich zásluhou zůstane hezká vzpomínka.

Zatímco šlapák ve fotbale zpravidla postiženého pěkně bolí, kamenný šlapák na vaší zahradě slouží k zachování pohodlí vašich nohou i zdraví vašeho trávníku!

Michaela Varausová

Jednou budu bydlet v pěkném domku s manželem, dětmi i zlatou retrívřicí Sissi. Spokojeny tam budou moje děti i její štěňata!

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře