Zahrada a exteriér

Okrasné trávy na zahradě nemusí být náročné

Když se řekne tráva, jistě si představíte zelenou louku. My však chceme představit okrasné trávy, které mohou být dokonalým kouskem ve vaší zahradě. Přinášíme pár tipů, jak si vyzdobit zahradu celoročně.

Traviny v hlavní roli

Okrasné trávy jsou co do tvarů a barev velmi rozmanité, umí být decentní, nebo naopak mohou působit jako hlavní prvek zahrady. Jejich využití najdete ve venkovských zahradách i na malých balkonových zahrádkách ve městě. Můžete je zasadit do keramických nebo kamenných nádob, které postavíte například kolem altánu. Díky skvělým vlastnostem můžete okrasnými travinami vytvořit romantické zákoutí na zídkách, případně vybarvit břehy rybníčků a potůčků v zahradě.

Péče o okrasné trávy

Okrasné trávy jsou často až překvapivě nenáročné, ke správnému růstu jim stačí dostatek slunce, propustná půda a pravidelná zálivka. Čas od času je vhodné půdu přihnojit organickým nebo minerálním hnojivem. Vysazovat můžeme ve kterémkoliv ročním období s výjimkou dnů, kdy teploty klesají pod bod mrazu. Je vhodné vysazovat již narašené rostliny. Traviny upravujte výhradně na jaře, rostliny by byly při podzimním zastřihování choulostivé na sníh a vodu v zimě.

Jaké jsou v kurzu?

Široká paleta barev a tvarů dokáže zamotat hlavu, a proto je zde pár praktických tipů na okrasné traviny, které nesmí ve vaší zahradě chybět.

Kostřava

Kostřava (Festuca scoparia) je drobná rostlina s charakteristickou smaragdovou barvou, hustými trsy. Kostřava dorůstá 10-15 cm výšky, kvete od června do v hustých latách. Díky svému vzhledu ozdobí kamennou zídku, schody, ale i svah či skalku.

Festuca scoparia

Ovsíř stálezelený

Ovsíř stálezelený (Helictotrichon sempervirens) je další stále zelená tráva, která dorůstá do 60 cm výšky. Má šedostříbřitou barvu a ostře vypadající listy. Kvete od června, laty jsou šedozelené a postupně žloutnou. Ovsíř se na jaře nesestříhává, ale je nutné vyčesat odumřelé listy. Ozdobíte s ním skalky, vřesoviště a okraje trávníků.

Ovsíř

Ozdobnice velká (Miscanthus floridulus)

Ozdobnice velká (Miscanthus floridulus) je okrasná travina, kterou nikdo nepřehlédne, protože dorůstá až do 300 cm. Má dřevnatější stébla a sytě zelené listy. Tato rostlina začíná růst v květnu a vydrží vám na zahradě po celý rok. Na podzim získá žlutou barvu, v říjnu může vykvést. Tato rostlina lze použít jako solitér a výrazný prvek zahrady.

Miscanthus floridulus

Ozdobnice čínská (Miscanthus sinensis)

Ozdobnice čínská (Miscanthus sinensis) představuje až 140 cm vysoké trsy s pestře proužkovaným stonkem. Tuto travinu můžete umístit jako skvělý solitér uprostřed zahrady. Má ráda vlhčí prostředí. Rostlina je mrazuvzdorná, ale citlivá na zimní zamokření.

Miscanthus sinensis

Rákosník japonský (Hakonechloa macra)

Rákosník japonský (Hakonechloa macra) je velmi dekorativní rostlina, která vytváří krátké výběžkovité trsy do výšky 40 cm. Nejznámější odrůdou je Aureola, která má listy zdobené zlatým proužkem. Vyžaduje vlhčí a humózní půdu. Rákosník japonský si libuje v polostínu. Je mrazuvzdorný, nicméně mu neuškodí přikrytí listím, pokud jsou opravdu velké mrazy.

Hakonechloa macra

Jděte si pro radu

Jaké okrasné trávy si pro svou zahradu vybrat vám poradí také prodejci těchto rostlin, ale i architekti, kteří vám pomáhají s konceptem zahrady.

Robert Novák

Už jako malý jsem sledoval Receptář a zpíval si o tom, jaký je sousedovic Toníček. Jsem kutil a člověk, který s radostí zkrášluje vlastní bydlení podle posledních trendů.

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře