Na trhu jsou desítky značek a hlavně rozličné druhy grilů. Grilování je prostě IN. Jak si ale vybrat ten pravý? Ani u tohoto zboží totiž neplatí, že čím vyšší cena tím bude gril lepší. Při výběru se proto rozhodujte především s ohledem na funkčnost a bezpečnost. Myslete i na to, kde a jak často budete gril používat a nezapomeňte ani na snadnou manipulovatelnost, ovládání a čištění.
Gril na dřevěné uhlí
Výhodou tohoto typu je poměrně nízká pořizovací cena, jednoduchá manipulace a hlavně typická atmosféra s vůní kouře. To sebou ale nese poměrně dlouhou přípravu uhlíků před samotným grilováním a také nemožnost regulace teploty. Myslete na to, že co ušetříte koupí, utratíte na dřevěném uhlí.
Gril na plyn
Při grilování na plynu nevzniká popílek ani jiné zplodiny. Zdrojem tepla jsou hořáky připojené k propanbutanové lahvi, gril je tak okamžitě žhavý a připravený. Nevýhodou tu snad je poměrně vysoká pořizovací cena.
Elektrický gril
Tento typ můžeme rozdělit ještě na kontaktní, které mají grilovací desku ze dvou stran, a otevřené. Tento typ je vhodný pokud chcete grilovat na balkoně nebo v uzavřených prostorách. Ideální je pro přípravu jídla maximálně pro 4 osoby. Vyrábí se ale i ve větším provedení, za ně si však připlatíte. Velkou výhodou je snadná manipulace a rychlost.
Pokud jste už do grilu investovali, jistě oceníte, když vám nějakou tu sezónu vydrží. Důležitá je v tomto případě správná a poctivá údržba. Jen díky čištění budou mít jídla, která si připravíte tu správnou chuť bez pachutě připáleného tuku. Při čistění ale rozhodně zapomeňte na drátěnku. Tu si gril nezaslouží. Raději zvolte speciální prostředek určený právě na čištění grilů. Vyzkoušet můžete například Grilpur, který rozpouští připálené tuky, odstraňuje mastnotu a ničí baktérie. Na údržbu je dobré dbát po každém pečení. Vyplatí se tedy koupit speciální plastovou škrabku nebo kartáč. Tyto nástroje vám pomohou zbavit se nečistot.
Tip pro mlsné jazýčky
Grilovat nemusíte pouze maso nebo zeleninu. Zajisté si pochutnáte i na grilovaném ovoci. Stačí, když na špejli napícháte druhy, které máte rádi. Může to být čerstvé nebo kompotované ovoce. Takto připravené ovocné špízy nechte ze všech stran ogrilovat. Až na talíři stačí tuto dobrotu posypat cukrem, ozdobit šlehačkou nebo čokoládou.
Super alternativou ke grilu je zahradní krb. My pořídili tady http://www.flamen.cz/cz/produkty-rozcestnik/designove-zahradni-krby/ a jsme spokojeni.
I když je hlavní grilovací sezóna již u konce, grilovat se dá i v zimě. Zajímavé srovnání grilů na https://www.testado.cz/nejlepsi-grily/ já si vybrala.
Já jsem na https://www.pixolive.cz/tipy-a-rady/jak-vyrobit-gril/ narazil na návod, jak si takový gril vyrobit svépomocí. Říkám si, že bych to mohl zkusit, protože by to mohla být zábava a aspoň člověk bude mít doma něco originálního.