Zahrada a exteriér

Jak vybrat protiproud do bazénu?

Baví se před vámi sousedé o tom, jaký protiproud by chtěli do bazénu a vy netušíte, o čem mluví, ale snažíte se působit dojmem zběhlého odborníka? V tom případě vězte, že se jedná o úžasnou vychytávku, která vám dovolí si pěkně zaplavat i na malém prostoru! Co se pod tímto označením přesně skrývá?

Protiproud a princip jeho fungování

Protiproud je možné definovat jako patentovaný systém, který v bazénu vytváří šumivý vodní proud. Prostřednictvím trysek je možné vzduchové i vodní proudění nasměrovat a ovládat podle přání i schopností každého plavce. Protože protiproudy vyrábějí značné množství bublinek bohatých na kyslík, jedná se současně o velmi příjemný druh relaxace. V zahradním bazénu jej ocení závodní sportovci i rekreační plavci, kteří jen chtějí namasírovat svoje zmožená záda.

Protiproudy prodlužují délku bazénu a díky nim vzniká silný proud vzduchu a vody, proti němuž se plave. Zkoušeli jste někdy plavat v řece proti proudu? O něco podobného se jedná! S tím „drobným“ rozdílem, že bazénu vám nic nebrání, abyste si proud nastavili podle své potřeby.

Vestavěné a závěsné protiproudy

V zásadě je možné hovořit o dvou hlavních druzích, a to vestavěných a závěsných protiproudech. Vestavěné protiproudy instalujete již během samotného budování bazénu, přičemž ideální uplatnění nacházejí v betonových a plastových modelech. Proto je výhodné o něm porozmýšlet již ve chvíli, kdy se rozhodnete, že chcete mít bazén, protože jeho zásluhou možná dojdete k závěru, že vám stačí bazén menších rozměrů. Tím se vše značně oblevní, protože protiproud můžete pořídit i v ceně kolem 30 tisíc Kč.

Zabudovaný protiproud sestává z výkonného čerpadla, spojovacích armatur, uzavíracích ventilů, pneumatického tlačítka ke spínání protiproudu, přisávání vzduchu a elektropneumatického ovládání.

Do nadzemního bazénu je lepší pořídit si závěsný protiproud, který není problém namontovat dodatečně. Většina těchto protiproudů je vybavena zabudovaným osvětlením, které umožňuje i noční koupání. Jestliže se třeba po posezení u grilu dostanete chuť osvěžit, nic vám v tom nebrání. Plavání v bazénu s protiproudem je možné po celý den. Při výběru protiproudu je dobré orientovat se na prověřené značky, ke kterým se řadí třeba Mountfield se závěsnými protiproudy Aqua Jet a BADU Jet.

Síla proudu by měla odpovídat trénovanosti plavce

Síla protiproudu by měla být vždy v souladu s trénovaností plavců, kteří budou v bazénu plavat. Stanovuje ji výkon čerpadla. Pro menší bazén je nejlepší protiproud s průtokem, který nepřesáhne 40 m3/hod., silnější proud má své opodstatnění u kvalitnějších plavců ve větším bazénu. V případě, že máte menší děti, měli byste raději uvažovat o první variantě.

Optimální vzdálenost je asi jeden metr od bazénu, naopak maximální vzdálenost by neměla být více než 15 metrů. Jako nejlepší možná varianta se uvádí možnost umístit protiproud spolu s další bazénovou technologií přímo do šachty k bazénu. Součástí zařízení jsou také čerpadla, která však nejsou samonasávací. Proto by se měla nacházet pod úrovní bazénové hladiny. Technologickou místnost pro zařízení je nezbytné pravidelně větrat, aby se zamezilo srážení vody.

Michaela Varausová

Jednou budu bydlet v pěkném domku s manželem, dětmi i zlatou retrívřicí Sissi. Spokojeny tam budou moje děti i její štěňata!

2 komentáře

Klikněte pro přidání komentáře