Zahrada a exteriér

Zahradní jezírko – postavit svépomocí, nebo koupit plastové?

Máte krásnou udržovanou zahrádku, ale toužíte po zahradním jezírku? Jezírko může plnit funkci okrasnou i koupací nebo jej využijete pro chov ryb. Zahradní jezírko vám doladí romantickou atmosféru ve vaší zahradě.

Kam vhodně umístit jezírko

Chcete-li mít kolem jezírka také rostliny, pak jej umístěte tam, kde vám alespoň čtyři hodiny denně svítí sluníčko. Počítejte s tím, že není vhodné ostré polední slunce v letních měsících, aby pražilo přímo na jezírko. Umístěte jej na jižní stranu domu či chalupy, nestavějte ho v blízkosti stromů a keřů, vyhnete se neustálému vytahování listí z vody.

Jaké vybrat jezírko – plastové nebo svépomocí?

Než se pustíte do samotné stavby jezírka, je důležitý také materiál, ze kterého vaše nádrž bude. Lze si koupit již hotové plastové formy nebo fóliovaná a koupací jezírka. Pro každou zahradu se hodí něco jiného.

Plastová jezírka

Tento typ zahradních jezírek pořídíte v různých variantách. Na výběr jsou různé druhy a velikosti. Vyrábějí se z vysoce odolného polyetylenu. Tyto plastová jezírka se hodí do malých zahrad, nezaberou plochu větší než 8 m2. Největší výhodou je rychlá a snadná realizace, nezapomeňte na břehy k osázení rostlinami, hluboká část na umístění vodotrysku.

Foliovaná jezírka

Tento typ jezírka umožní majiteli rozmyslet si tvar a velikost jezírka, ale i jeho hloubku. Jeho realizace je mnohem náročnější. Musíte nejprve vyhloubit místo pro jezírko, vymodelovat jeho jednotlivé části jako je hloubka, ale i mělčina a bahnitá část. Okolo je potřeba vykopat 15 cm hluboký příkop, kam se umístí také geotextilie. Fólie se musí modelovat a natahovat, když jsou teplejší dny.

Koupací jezírka

Koupací jezírka se podobají zahradním bazénům, o kvalitu vody v nich se nemusíte tak často starat. Vodu čistí přírodními procesy rostliny a živočichové, kteří v něm žijí. Postup výstavby je stejný jako u fóliových jezírek, ale rozloha musí být mnohem větší.

Založení jezírka svépomocí

Je jedno, jak velká vaše zahrada je, zahradní jezírko můžete umístit na jakýkoliv pozemek. Chcete-li si tuto nádrž postavit sami, nejde o žádný složitý proces. Pokud si pořizujeme hotovou nádrž, potřebujeme i další materiál. Vyhloubenou nádrž je třeba vysypat pískem, který dodá nádrži stabilitu.

Příprava na stavbu jezírka

Nejdříve vyberte vhodné místo, kam jezírko umístíte, položte na dané místo nádrž, její okolí vysypejte pískem. Stejným způsobem si označte i různé hloubky. Výkop musí kopírovat přesný tvar nádrže. Dno výkopu musí být o 10 cm hlouběji, než bude samotná hloubka nádrže právě kvůli vrstvě písku, která bude pod nádrž nasypána. Poté, co vyhloubíte otvor, ujistěte se, že do něj nádrž pasuje. Vyhloubenou jámu zasypte vodorovnou vrstvou písku, díky tomu bude nádrž lépe usazená. Do jezírka si napusťte trochu vody, pomocí vodováhy zjistěte, zda je nádrž položena vodorovně a voda nevytéká ke stranám. Následně můžete jezírko napustit do jedné třetin. Znovu zkontrolujte vodorovné usazení a případné mezery dosypte opět pískem. Okraj jezírka doplňte štěrkem, oblázky nebo kůrou. Nádrž vybavte příslušenstvím a vysaďte rostliny.

Petra Jelenová

„Žádný dům není tak malý, aby nepojal mnoho přátel.“

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře