Zahrada a exteriér

Zazimování terasy vám na jaře ušetří práci

Stmívá se stále dřív, večery jsou chladné. Posedávat na zahradách a terasách už je jen pro otužilé. Nastal tak pravý čas vrhnout se na zazimování terasy. Správná údržba před chladnými měsíci zajistí, že na jaře bude terasa vypadat jako nová a vy si ušetříte práci.  

Po létě si péči zaslouží jak zahradní nábytek, tak i gril. Pokud jste je ještě nestihli zazimovat, je ten pravý část vrhnout se na to. Poradíme Vám, jak vše uložit, aby vám příští sezónu věci opět sloužily.

Plast je nenáročný

Zahradní stolek, křesla a židle. Posezonní očistu si zaslouží hlavně zahradní nábytek. Prostředky a vhodnou péči zvolte podle konkrétního materiálu. Některé povrchy jsou bezúdržbové, jiné je potřeba občas natřít olejem. Pokud máte plastový nábytek, sáhněte po přípravcích určených na tento materiál. Stačí opláchnout vodou, nanést například čisticí pastu Fixinela a hadříkem ji jemně rozetřít. Uvidíte, jak vám špína bude mizet před očima. U nábytku ze slitiny mědi a hliníku si při údržbě vystačíte jen s hadříkem a vodou.

Dřevo potřebuje impregnaci

Dřevěný nábytek má své kouzlo, o to náročnější je však péče o něj, hlavně pokud byl přes léto vystaven přímému slunci. Na různé druhy jsou určeny speciální údržbové oleje pro dlouhodobou ochranu a pěkný vzhled. Nábytek po sezóně nejen očistěte, ale také naimpregnujte. Díky tomu ho ochráníte před působením vlhkosti, zabráníte vzniku nejrůznějších plísní a odradíte i případné škůdce.

Zbavte gril nečistot

Zapomenout nesmíte ani na gril. Ať už máte doma plynový, elektrický nebo na dřevěné uhlí, péči zaslouží každý. Nejprve je potřeba vyčistit všechny nečistoty a mastnoty, které na něm ulpěly během sezony. Díky tomu budete mít gril připravený na další sezonu, navíc zazimováním zvýšíte jeho životnost. Pokud budete gril přes zimu schovávat venku, uložte jej alespoň do nějakého výklenku nebo pod stříšku. Zamezíte tak jeho kontaktu se sněhem či deštěm. Ideální je uskladnit ho v garáži nebo v kůlně. I tam gril překryjte ochranným obalem, plachtou nebo celtou, aby se od něj nedostaly nečistoty a prach.

Kam s truhlíky

I květinám vyberte vhodné místo k přezimování. Každý druh ale vyžaduje jiné podmínky. Některým vyhovuje chlad a tma, jiné potřebují světlo a vyšší teploty. Ideální tak jsou chodby nebo sklepy. Květiny můžete umístit i do pokoje, kde máte přes zimu teplotu okolo 19 stupňů. Odolnější rostliny můžete nechat na terase, je však potřeba je před mrazy ochránit. Nezapomínejte na izolaci od studené podlahy či země, nádoby obalte jutovými pytli a vršky rostlin přikryjte chvojím.

Návod už máte, jen se pustit do práce. Možná se vám nechce, ale na jaře budete jistě rádi, že jste čas do zazimování investovali. Ušetří vám to práci a hlavně rovnou zahájíte novou sezónu.

Tagy

Tomáš Rozehnal

Postavil jsem dům, teď už mi zbývá jen zasadit strom a zplodit syna. Ne nutně v tomto pořadí.

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře